Informacje
 • "Bocian rekordzista".
  Pokonał ponad pięć tysięcy kilometrów w 21 dni

  01-04-2021 18:29 Wyleciał z Nadleśnictwa Kolumna
  Bocian czarny na warszawskim Wilanowie (wideo archiwalne) Foto: Shutterstock | Video: Arti

  Lasy Państwowe odebrały kilka dni temu dane z nadajnika jednego z bocianów czarnych (Ciconia nigra), który w połowie września ubiegłego roku wyleciał "do ciepłych krajów". Okazało się, że przez trzy tygodnie podróży przebył aż 5,1 tysiąca kilometrów.

  Taka podróż zajmuje bocianom najczęściej około dwóch miesięcy. Tymczasem pewien młody osobnik bociana czarnego pokonał trasę z Nadleśnictwa Kolumna (woj. łódzkie) do północnego Sudanu w zaledwie 21 dni.

  Informacje o "bocianie rekordziście" podały Lasy Państwowe. Ostatni raz jego nadajnik odezwał się 26 września. Potem kontakt z ptakiem się urwał. Urządzenie kilka dni temu wysłało informacje, jaki cel podróży obrało zwierzę podczas swojej podróży "do ciepłych krajów".

  Odpoczywał tylko dwa dni

  Lasy Państwowe podały, że podczas podróży ptak odpoczywał jedynie dwa dni: w Turcji i w Sudanie. Od 13 września do 3 października 2020 roku bocian przeleciał 5,1 tysiąca kilometrów, z czego 1,6 tys. stanowiła Sahara. Jego najdłuższe dzienne loty osiągnęły 441, 400 i 396 kilometrów. Średnio dziennie pokonywał 270 kilometrów.

  Eksperci są zdania, że osobnik ten nie wróci w tym roku do Polski. "Jest niedojrzały płciowo, a trasa to ogromne ryzyko, w tym roku nie wyprowadzi lęgu, dlatego wakacje spędzi w Bułgarii lub na Węgrzech"  piszą.

  Poznajcie bociana czarnego

  Bocian czarny (Ciconia nigra) to dość rzadki mieszkaniec polskich lasów. Prowadzi skryty tryb życia. Długość jego ciała sięga 95–100 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł 145–155 cm.

  Bociany czarne przeważnie przebywają pojedynczo lub w parach. Ich domy stanowią przede wszystkim mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych. Odżywiają się bezkręgowcami, płazami i niewielkimi rybami.

  Bociany czarne podlegają ochronie ścisłej. Dokładna lokalizacja ich gniazd nie jest podawana, by nie płoszyć ptaków. Aktualna liczebność zwierząt w naszym kraju jest szacowana na 1400-1600 par.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....