Informacje
 • Ożyły po 24 tysiącach lat w wiecznej zmarzlinie. Do tego się rozmnożyły

  08-06-2021 19:49 Odkrycie w Rosji

  Wrotki wróciły do życia

  ENEX

  Te zwierzęta mogą przetrwać wiele, ale nie było wiadomo, że aż tyle. Naukowcy z Rosji wskrzesili wrotki, czyli małe bezkręgowce żyjące w środowisku wodnym, które spędziły 24 tysiące lat w wiecznej zmarzlinie na Syberii. Przy okazji odkryli nowy gatunek.

  Wrotki to małe przezroczyste zwierzęta bezkręgowe, które żyją w wodach stojących, na przykład w stawach. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznych obracających się rzęsek służących im do odżywiania.

  Odpowiadając na trudne warunki środowiskowe, wchodzą w stan nazywany kryptobiozą, w czasie którego procesy metaboliczne są zawieszone. Pozwala im to przetrwać suchość, głód, niski poziom tlenu i temperaturę do -20 stopni Celsjusza. Ponowne nawodnienie sprawia, że odzyskują pełnię sił w ciągu kilku godzin.

  Przetrwały w zamrożeniu 24 tysiące lat

  Wcześniej przeprowadzone eksperymenty wykazały, że w stanie zamrożenia mogą przeżyć około 10 lat, ale odkrycie naukowców z Instytutu Gleboznawstwa w Puszczinie opublikowane 7 czerwca na łamach czasopisma "Current Biology" rzuciło nowe światło na tę kwestię.

  Rosyjscy naukowcy ożywili wrotki zachowane w zamrożonej glebie północno-wschodniej Syberii. Spędziły tam 24 tysiące lat. Po tym, jak rozmrożono kilka próbek pochodzących z głębokości 3,5 metra pod rzeką Ałazeja w Jakucji, zwierzęta zaczęły się ruszać, odżywiać, a nawet rozmnażać. Dzięki analizie genetycznej badacze ustalili, że osobniki te należą do znanego rodzaju o nazwie Adineta ricciae, ale są nowym gatunkiem.

  Teraz specjaliści będą sprawdzać, jakie mechanizmy sprawiają, że mogą przetrwać w stanie zamrożenia tak długo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....