Informacje
 • Najpiękniejsza misja badawcza świata. Rakiety poleciały do zórz

  04-03-2017 20:23 W niebo posłano trzy maszyny
  Najpiękniejsza misja badawcza świata. Rakiety poleciały do zórz

  NASA wystrzeliła rakiety, żeby zbadać zorzę

  NASA

  Zorze polarne zachwycają swoim pięknem. Naukowcy ciągle nie wiedzą wszystkiego o procesach, które są związane ze światłami północy. W tym celu wykonali dodatkowe badania.

  Na początku marca nad Alaską pojawiła się zorza polarna. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA postanowili wykorzystać ten moment, żeby wykonać badania tego zjawiska atmosferycznego. W tym celu 2 marca wystrzelili trzy rakiety, które przemknęły przez światła północy. 

  Testy przeprowadzono na poligonie badawczym na północ od miejscowości Fairbanks. Pierwsze dwie rakiety wystartowały niemalże jednocześnie o godz. 0.40 czasu lokalnego Trzecią rakietę wysłano do atmosfery o 2.50. Pierwsza maszyna wzbiła się w powietrze na wysokość 330 km, druga poleciała na 190 km, a trzecia - na 365 km.

  Zbadać zorzę

  Naukowcy chcą zbadać wpływ wiatru słonecznego na wyższe warstwy atmosfery Ziemi (w tym jonosfery, czyli warstwy, w której powstaje zorza). Specjaliści z NASA tłumaczą, że pole elektryczne napędza jonosferę, gdzie tworzy się wiatr w obrębie łuków zorzy. Badania za pomocą rakiet pomagają zrozumieć proces powstawania tego wiatru.

  - Światło, które widzimy na niebie jako zorzę polarną, to ostatni etap całego procesu, który prowadzi do powstania świateł północy. Próbujemy zbadać jakie dokładnie procesy elektrodynamiczne wyżej w atmosferze poprzedzają pojawienie się tych lśniących smug - powiedziała Kristina Lynch z Dartmouth College w Hanowerze.

  Zorza polarna to niecodzienne zjawisko, szczególnie w naszych szerokościach geograficznych. Jednak nie oznacza to, że nie występuje ono wcale. 2 kwietnia światła północy zaobserwował Mateusz Matusiak z Zachodniopomorskich Łowców Burz:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....