Informacje
 • Kolejne zaskakujące odkrycie w Pompejach. Tym razem to hasło wyborcze

  09-06-2018 11:10 Archeolodzy odkopują nowe zabytki
  W Peru odkryto nowy geoglif Foto: Andrea Schaffer /Visualhunt (CC BY 2.0) | Video: Reuters

  Zachowane w doskonałym stanie hasło wyborcze zapisane na kamiennych płytach odnaleźli archeolodzy na terenie wykopalisk w Pompejach. Badacze starożytnego miasta podkreślają, że stale odkrywają coś zaskakującego.

  "Proszę was, wybierzcie Elvio Sabino, budowniczego godnego państwa, dobrego człowieka" - taki czarno-czerwony napis po łacinie widnieje na płycie odsłoniętej podczas kolejnej fazy prac wykopaliskowych w Pompejach.

  - Kamień pomalowano na biało, aby przykryć poprzednie napisy - wyjaśnili archeolodzy. Na drugiej z odkrytych inskrypcji można odczytać imię i nazwisko budowniczego z pompejańskiego rodu Albucii. Hasła te widniały na murach domów w mieście. Stan odnalezionych napisów naukowcy ocenili jako doskonały.

  Szkielet z woreczkiem monet

  Przed tygodniem odkopano w Pompejach szkielet ofiary wybuchu wulkanu. Przy jego zwłokach znaleziono woreczek z monetami. Znalezisko to zostało uznane za sensacyjne. Mężczyzna zginął w czasie ucieczki po wybuchu Wezuwiusza. Pod jego szczątkami archeolodzy znaleźli woreczek z 20 monetami. Według antropologów mężczyzna był w wieku około 35 lat i cierpiał na stan zapalny kości piszczelowej. Nie zdążył uciec, bo kulał.

  Miasto zatrzymane w czasie

  Pompeje zniszczone zostały w czasach cesarstwa rzymskiego przez potężną erupcję wulkanu Wezuwiusz. Do wybuchu doszło 24 sierpnia 79 roku. Kilkumetrowa warstwa popiołu zasypała miasto. Zachowały się budowle, przedmioty oraz niektóre ciała zwierząt. Dzięki temu obecnie możemy zobaczyć, jak wyglądało średniej wielkości starożytne rzymskie miasto. Ruiny Pompejów położone są około 20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu. Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza, to Herkulanum i Stabie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...