Informacje
 • Fale grawitacyjne namieszały w nauce.
  Podręczniki trzeba napisać od nowa

  14-02-2016 12:36 Czy naukowcy otrzymają nagrodę Nobla za odkrycie?

  Fale grawitacyjne zrewolucjonizują naukę?

  NASA

  Czwartkowe odkrycie fal grawitacyjnych wywołało poruszenie w świecie naukowym, a już wkrótce wywoła rewolucję w astronomii. Rozwój tej dziedziny może doprowadzić do napisania od nowa podręczników astronomii, a na rynek wprowadzić wyrafinowane nowinki technologiczne. Spokojnie można też mówić o Nagrodzie Nobla dla odkrywców.

  11 lutego świat obiegła wiadomość o istnieniu "zmarszczek czasoprzestrzeni", czyli fal grawitacyjnych, które są wynikiem połączenia i eksplozji czarnych dziur 1,3 mld świetlnych od nas.

  - Fale grawitacyjne są konsekwencją teorii względności, którą Einstein sformułował ponad 100 lat temu. Zgodnie z tą teorią masy np. dwie gwiazdy, które obracają się wokół wspólnego środka masy będą wytwarzać fale grawitacyjne. Te fale możemy sobie wyobrazić jako zmarszczki czasoprzestrzeni dlatego, że zgonie z teorią Einsteina grawitacja ma charakter geometryczny i może być opisana jako krzywizna czasoprzestrzeni - dodaje prof. dr hab. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, który brał udział w odkryciu.

  Nowa dziedzina astronomii

  Według naukowca to przełomowe odkrycie może zrewolucjonizować świat nauki.

  - Fale grawitacyjne mają ogromne znaczenie dla rozwoju naszego rozumienia wszechświata. W czwartek powstała nowa dziedzina astronomii, którą nazywa się astronomią fal grawitacyjnych. Chodzi o to, że do tej pory astronomowie dysponowali informacjami, które docierają do ziemskich urządzeń za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Natomiast promieniowanie grawitacyjne jest zupełnie innym rodzajem promieniowania, które dostarcza informacji takich, których za pomocą innych metod nie da się otrzymać - wyjaśnia prof. Jaranowski.

  Nagroda Nobla

  W odkryciu fal grawitacyjnych brało udział ok. 1300 uczonych z całego świata, w tym 9 Polaków.

  - Wkład Polaków był dość istotny. Liderem polskiej grupy był prof. Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego PAN, który wraz ze mną był autorem metod statystycznych za pomocą których ten sygnał był wykrywalny w szumie detektora - mówi naukowiec.

  Czy za odkrycie należy się Nagroda Nobla?

  - Jest to całkiem prawdopodobne, dlatego że to odkrycie jest początkiem. Wierzymy, że po tym odkryciu nastąpią kolejne. Detektory fal grawitacyjnych zaczną wykrywać wiele różnych sygnałów, pochodzących od różnych bardzo ciekawych obiektów w kosmosie. I może tak na prawdę za kilka lat podręczniki astronomii trzeba będzie napisać od nowa - opowiada prof. Jaranowski.

  Fale grawitacyjne w praktyce

  Efektu działania fal nie zobaczymy gołym okiem, trzeba do tego bardzo czułych detektorów. Do ich budowy wykorzystano bardzo wyrafinowane technologie. Naukowiec nie ma wątpliwości, że szybko znajdą one zastosowanie poza nauką.

  Ponadto dopiero rozpoczynamy badania nad falami grawitacyjnymi, a kolejne odkrycia mogą mieć praktyczne zastosowania. Podobnie było z falami elektromagnetycznymi.

  - Jesteśmy u progu badań falami grawitacyjnymi i kto wie, czy następne pokolenia nie znajdą dla nich jakiś praktycznych zastosowań - mówi naukowiec.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • euforia
  Czas nie istnieje tak jak nie istnieje nic .
  ~wojtek /2016-02-21 13:32
 • Nie mogły "zamieszać" w nauce...
  Chociażby dlatego, że nauka oczekiwala tego odkrycia. Więc teraz raczej można uszczegółowić podręczniki ale na pewno ich nie zmieniać :)
  Teraz "gorącym staje ię putanie czy możemy mówić o "gęstoci" przestrzeni lub czasu...
  A to już bardzo dalekie konsekwencje w nauce i technice mieć może...
  ~Krzysztof2710 /2016-02-16 01:54
 • Zaskoczenie ?
  Susskind już kilka temu przewidział (napisał w książce) że dokładnie w tej dekadzie LIGO lub LISA odkryją zmarszczki i że jest to nieuniknione. Pozostawała tylko kwestia kalibracji , a później zwiększenia czułości.
  ~Pavulon /2016-02-15 10:57
 • Nasza wiedza
  O kosmosie człowiek więcej nie wie, niż wie. Na pewno jest jeszcze multum zjawisk nie odkrycia, jak i takich których nikt nigdy nie odkryje. Krótko mówiąc jesteśmy zbyt mali, aby wyobrazić sobie ogrom kosmosu, a nasza wiedza na ten temat, to zaledwie promil ogółu!
  ~Tom /2016-02-15 09:08
 • Nobla
  Nobla to chyba Einstein powinien dostać a nie ci odkrywcy...
  Piotru70 /2016-02-15 01:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...