Informacje
 • Widziałeś widmo Brockenu?
  Może ci grozić śmiertelne niebezpieczeństwo

  21-11-2015 14:30 Reporter 24 zobaczył mamidło górskie

  Widmo Brockenu okiem Reportera 24

  Kontakt 24 / sercio

  Reporter 24 podczas lotu samolotem był świadkiem niezwykłego zjawiska optycznego, które utrwalił na filmie - zobaczył cień samolotu otoczony tęczową glorią.

  Po raz pierwszy zjawisko to zostało opisane przez Johanna Esaiasa Silberschlaga w 1780, który dostrzegł je na szczycie Brocken w górach Harz. Stąd pochodzi jego nazwa - widmo Brockenu.

  Zjawisko optyczne

  Rzadkie zjawisko, którego doświadczyli pasażerowie samolotu, polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej. Mgła znajdująca się niżej niż oglądający rozprasza światło i odgrywa rolę ekranu.

  Ponadto załamujące się na kroplach wody światło utworzyło całe widmo światła białego, tworząc w ten sposób tęczową glorię wokół cienia.

  Klątwa

  Dawniej coś niewyjaśnionego i nowego budziło w ludziach lęk. Również z tym zjawiskiem, zwanym też mamidłem górskim, wiąże się pewien przesąd. Głosi on, że po jego ujrzeniu, człowiekowi grozi śmierć w górach. Dopiero zobaczenie mamidła górskiego po raz trzeci może odczynić zły urok. Przesąd wymyślił w 1925 r. czołowy taternik i alpinista międzywojnia Jan Alfred Szczepański.

  Choć dzisiaj wiemy, na czym to zjawisko polega, wciąż wzbudza ono pewną grozę. A to dlatego, że nie jest w stanie zobaczyć go nikt inny poza osobą, która rzuca cień.

  Tylko ty możesz zobaczyć swoją glorię.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • brocken
  Pewna PISowska cwiercdama niejaka Malgosia Gosiewska bedac pod wplywem ukrainskiej nalewki juz na lotnisku widziala swoj cien w aureoli . Dlatego sluzby lotniska na Ukrainie musialy wstrzymac odlot samolotu obawiajac sie , ze w czasie lotu Malgosia mogla ujzec orla cien.
  ~Wania /2015-11-22 13:35
 • szkoda
  Szkoda, że rozwiązali zagadkę naukowo, bo gdyby nie rozwiązali to katolicy mieliby popisowy numer na tema boga i jego ostrzeżeń
  ~kfojf /2015-11-22 10:13
 • widma.
  Nie latac samolotami i nie pic tyle alkoholu w samolocie jeszcze zobaczy ktos latajace dywany a to juz bardzo zle z gosciem.
  ~duch /2015-11-22 07:40
 • ...
  @~puma a kto tu mówi o drugim samolocie? artykuł jest o zjawisk optycznym, cieniu rzucanym przez obiekt
  ~qwerty /2015-11-22 04:35
 • widmo
  to jest Dybuk,jak nic dybuk
  ~stw /2015-11-22 00:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...