Informacje
 • Widziałeś widmo Brockenu?
  Może ci grozić śmiertelne niebezpieczeństwo

  21-11-2015 14:30 Reporter 24 zobaczył mamidło górskie

  Widmo Brockenu okiem Reportera 24

  Kontakt 24 / sercio

  Reporter 24 podczas lotu samolotem był świadkiem niezwykłego zjawiska optycznego, które utrwalił na filmie - zobaczył cień samolotu otoczony tęczową glorią.

  Po raz pierwszy zjawisko to zostało opisane przez Johanna Esaiasa Silberschlaga w 1780, który dostrzegł je na szczycie Brocken w górach Harz. Stąd pochodzi jego nazwa - widmo Brockenu.

  Zjawisko optyczne

  Rzadkie zjawisko, którego doświadczyli pasażerowie samolotu, polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej. Mgła znajdująca się niżej niż oglądający rozprasza światło i odgrywa rolę ekranu.

  Ponadto załamujące się na kroplach wody światło utworzyło całe widmo światła białego, tworząc w ten sposób tęczową glorię wokół cienia.

  Klątwa

  Dawniej coś niewyjaśnionego i nowego budziło w ludziach lęk. Również z tym zjawiskiem, zwanym też mamidłem górskim, wiąże się pewien przesąd. Głosi on, że po jego ujrzeniu, człowiekowi grozi śmierć w górach. Dopiero zobaczenie mamidła górskiego po raz trzeci może odczynić zły urok. Przesąd wymyślił w 1925 r. czołowy taternik i alpinista międzywojnia Jan Alfred Szczepański.

  Choć dzisiaj wiemy, na czym to zjawisko polega, wciąż wzbudza ono pewną grozę. A to dlatego, że nie jest w stanie zobaczyć go nikt inny poza osobą, która rzuca cień.

  Tylko ty możesz zobaczyć swoją glorię.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • brocken
  Pewna PISowska cwiercdama niejaka Malgosia Gosiewska bedac pod wplywem ukrainskiej nalewki juz na lotnisku widziala swoj cien w aureoli . Dlatego sluzby lotniska na Ukrainie musialy wstrzymac odlot samolotu obawiajac sie , ze w czasie lotu Malgosia mogla ujzec orla cien.
  ~Wania /2015-11-22 13:35
 • szkoda
  Szkoda, że rozwiązali zagadkę naukowo, bo gdyby nie rozwiązali to katolicy mieliby popisowy numer na tema boga i jego ostrzeżeń
  ~kfojf /2015-11-22 10:13
 • widma.
  Nie latac samolotami i nie pic tyle alkoholu w samolocie jeszcze zobaczy ktos latajace dywany a to juz bardzo zle z gosciem.
  ~duch /2015-11-22 07:40
 • ...
  @~puma a kto tu mówi o drugim samolocie? artykuł jest o zjawisk optycznym, cieniu rzucanym przez obiekt
  ~qwerty /2015-11-22 04:35
 • widmo
  to jest Dybuk,jak nic dybuk
  ~stw /2015-11-22 00:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...