Tęcza na osłodzenie pochmurnego i wietrznego dnia - 18-11-2015
Po bardzo wietrznym i mokrym dniu w wielu miejscach kraju pojawiły się tęcze. Gdzieniegdzie podwójne. Zobaczcie zdjęcia internautów. czytaj dalej
Zdj.: Istnieje 12 różnych tęcz, film: jedną z nich obserwował mieszkaniec Wrocławia
Zdj.: flickr.com/Luis Marina (CC BY 2.0), film Kontakt24
- Patrzymy na tęczę, a sekundę później krople tworzące łuk są w zupełnie innym miejscu, ponieważ spadają - powiedział Jean Ricard, meteorolog z Narodowego Centrum Badań Meteorologicznych we Francji. - Jeśli będziesz przyglądać się dokładniej, po kilku minutach zobaczysz różnicę w tęczy - dodał.
W przeszłości naukowcy próbowali sklasyfikować tęcze na podstawie występujących kolorów czy wielkości kropelek, na których załamuje się światło. Ale w tych klasyfikacjach zawsze brakowało niektórych rodzajów tęcz.
Ricard i współpracownicy, aby uchwycić wszystkie odmiany tęcz, próbowali odkryć minimalny zestaw cech, które opisują wszystkie kolorowe łuki. Okazało się, że istnieją cztery:
- podstawowe rozłożenie kolorów, z czerwonym na górze i niebieskim na dole;
- wtórne odbicia fali wewnątrz kropli, co tworzy wtórny słabszy łuk z odwróconymi kolorami;
- ciemny obszar między łukami, gdzie niewielka liczba promieni natrafia na krople deszczu;
- istnienie dodatkowych łuków, które mogą powstawać na skutek różnego rozprzestrzeniania się promieni świetlnych w atmosferze.
Na podstawie tych czterech cech rozróżniono 12 różnych rodzajów tęcz. Otrzymały one nic niemówiące nazwy od RB1 do RB12. Najbardziej zadziwiające tęcze, jakie wyodrębniono, to złożone tylko z barwy czerwonej oraz żółto-pomarańczowej.
Naukowcy przeanalizowali tęcze pod kątem fizyki i okazało się, że głównym czynnikiem determinującym wygląd tęczy jest wysokość Słońca nad horyzontem. Gdy nasza dzienna gwiazda jest nisko na niebie, a światło jest mniej intensywne, jej promienie muszą pokonać znacznie dłuższą odległość. O tej porze pojawiają się więc tęcze o czerwonym zabarwieniu, ponieważ najdłuższą falą jest światło czerwone.
Na wygląd tęczy wpływa również wielkość kropli. Większe krople sprawiają, że łuki mają więcej barw.
Źródło: livescience.com
Autor: mab/map
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...
Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...
Komentarzy 0