Informacje
 • Sonda kosmiczna wykonała milowy krok

  17-07-2011 15:30 Dawn weszła na orbitę planetoidy Vesta
  Sonda kosmiczna wykonała milowy krok

  W sobotę Dawn weszła w orbitę Vesty

  NASA/JPL

  W sobotę Dawn ("Świt") stała się pierwszą sondą kosmiczną, jaka kiedykolwiek weszła w orbitę obiektu w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Badacze z NASA czekają na więcej szczegółowych danych, dzięki którym będą w stanie określić dokładny czas, w jakim został poczyniony ten milowy krok.

  Dawn będzie obserwować Vestę, planetoidę z pasa pomiędzy Marsem a Jowiszem, równo przez rok. W lipcu 2012 roku skieruje się w stronę kolejnego obiektu zainteresowania - karłowatej planety Ceres. Misja Dawn zapewni badaczom bardzo ważne dane służące do określenia, jakie były początki naszego Układu Słonecznego, a także utorowania drogi kolejnym podobnym misjom - tym razem z ludźmi na pokładzie statków kosmicznych.

  - Prezydent Obama nakazał nam wysłanie ludzi na asteroidę do 2025 roku. Dawn zbiera kluczowe informacje, dzięki którym to może być możliwe - powiedział Charles Bolden, administrator NASA.

  Nie wiadomo, o której Dawn weszła w orbitę

  Sonda przekazała już informację, która potwierdza jej wejście w orbitę Vesty, ale dokładny czas tego bezprecedensowego wydarzenia nie jest znany. Moment, w którym Dawn przekroczyła granicę jest ściśle uzależniony od masy i siły grawitacji planetoidy, które na razie można tylko szacować.

  Jako że przyciąganie Vesty jest zależne od jej masy, to jeśli Vesta jest masywniejsza, przyciąganie jest większe, a to znaczy, że Dawn przekroczyła orbitę wcześniej. Jeśli jest lżejsza, znaczy to, że sonda osiągnęła orbitę nieco później.

  Teraz, kiedy Dawn znajduje się na orbicie, naukowcy mogą zebrać dokładne pomiary i ocenić rzeczywisty czas wejścia w orbitę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...