Informacje
 • "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  01-11-2014 20:30 Naukowcy są na 95 proc. pewni, że gazy emitowane przez człowieka zmieniają klimat
  "Rozstrzygające dowody" IPCC: naukowcy niemal pewni wpływu człowieka na klimat

  Globalne ocieplenie skutkiem działalności człowieka?

  Shutterstock

  Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zakończyli w sobotę prace nad raportem dotyczącym globalnego ocieplenia, w którym przedstawiono "rozstrzygające dowody", że działalność człowieka ma wpływ na system klimatyczny Ziemi.

  Dokument, który kompiluje ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty po całonocnych rozmowach. Ma zostać zaprezentowany w Kopenhadze w niedzielę o godz. 11.

  Poza omówieniem wpływu człowieka na klimat, autorzy raportu mają zaprezentować zachodzące obecnie niekorzystne zmiany (np. topnienie lodu w Arktyce), które mogą stać się nieodwracalne, jeśli świat nie powstrzyma emisji gazów cieplarnianych - zapowiada agencja AP.

  95 procent pewności

  Według IPCC naukowcy są obecnie na 95 proc. pewni, że nagromadzenie gazów powstałych na skutek spalania paliw i wylesiania jest główną przyczyną ocieplania klimatu - zjawiska obserwowanego od połowy XX wieku.

  W dokumencie mają zostać zarysowane scenariusze ukazujące, w jaki sposób proces ocieplania może zostać powstrzymany, jeśli systemy energetyczne na świecie zostaną przeorientowane na odnawialne źródła energii (np. wiatr lub energia słoneczna). Mowa jest także o zastosowaniu technologii umożliwiających odzyskiwanie gazów cieplarnianych z atmosfery.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ?
  jestem naprawde ciekaw jak wyjasniono poprzednie oziebienia i ocieplenia w okresie ostatnich 1500 lat. i jak wyjasniono jeszcze poprzednie 50 lat kiedy ciezki przemysl rozkwital a Anglia wyciela swoje lasy.
  Przemysliciel /2014-11-01 21:23
 • Naukowcy czy "alchemicy" i "astrologowie"?
  Przecież WSZYSTKIE badania na których opiera się IPCC zostały wyśmiane, wdeptane w ziemię i udowodniono, że to stek bzdur naciąganych pod tezy stawiane przez IPCC więc pytam jacy naukowcy? Ci, którzy zostali ośmieszeni przez studentów pewnej pośledniej amerykańskiej uczelni udowadniających jakie wypisują bzdury? A może ci, których nagrano jak mówią o fałszowaniu danych w celu udowodnienia swojego? A może ci, którzy bez żenady stwierdzili, że napisali takie bzdury za jakie zapłaciło IPCC choć się pod nimi nie podpisują?
  ~lump /2014-11-01 21:22
 • Posobni ludzie bywali pewni, że ziemia jest płaska
  Naukowcy są w 100% pewni, że człowiek ze zmianami klimatu nie ma nic wspólnego.
  Tylko IPCC i ich przypupasy promują jakieś kretynizmy, które byle student po obejrzeniu wyśmiewa i obala w 30s.
  ~hoz999 /2014-11-01 21:10
 • nie pierwszy i nie ostatni raz
  zjawiska OBSERWOWANEGO od polowy XX wieku. Nie oznacza to ze zjawisko to nie pojawialo sie wczesniej. Tak sie sklada, ze w historii naszej planety bywalo bardzo cieplo i tez bardzo ZIMNO. Tudziez "nie tak dawno" okres sredniowiecza...
  ~sylka /2014-11-01 21:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...