Informacje
 • Równina Turkana "fabryką nowych gatunków" człowieka. Miał na to wpływ klimat

  27-11-2015 07:51 Naukowcy nie mają wątpliwości

  Okazuje się, że klimat podczas ewolucji ludzi, miał znaczenie. To właśnie odosobnione warunki pogodowe zadecydowały o tym, że równina Turkana we wschodniej Afryce stała się kolebką rodzaju homo.

  Homo to rodzaj ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych. Wraz z biegiem lat przyjmował różne formy. Pierwszy z rodzaju homo był Homo habilis, który występował w rejonie jeziora Turkana około 2 miliony lat temu. Można ich uznać za naszych najstarszych przodków. Zatem równinę Turkana (obecnie w północno-zachodniej Kenii, we wschodniej Afryce) nazywa się kolebką ludzkości. Naukowcy tłumaczą, dlaczego tam akurat pojawili się pierwsi z gatunku homo.

  Klimat ma znaczenie

  Badania wykazują, że w rejonie Turkana w czasie, kiedy pojawili się nasi najstarsi przodkowie, panował odmienny klimat. Jakimi cechami się wyróżniał i jak to wpłynęło na rozwój osobników rodzaju ludzkiego? Studia nad klimatem w tym okresie oraz zębami roślinożerców z tego regionu pomogły rozwikłać tę zagadkę. Zajął się tym Mikael Fortelius z Uniwersytetu w Helsinkach.

  Sucho wcześniej

  Fortelius wraz ze swoim zespołem przeanalizowali także dane dotyczące temperatury powietrza i wielkości opadów od ośmiu do dwóch milionów lat temu. Wykazują one, że trzy miliony lat temu wschodnia Afryka ogólnie stawała się coraz bardzie sucha. Okres ten trwał do około dwóch milionów lat temu, czyli do czasu, kiedy pojawili się pierwsi z rodzaju homo.

  Tymczasem rejon jeziora Turkana zaczął osuszać się wcześniej, dzięki czemu stał się "fabryką nowych gatunków", które zdążyły się przystosować do życia w nowych, bardziej suchych, warunkach środowiskowych.

  - Wiele gatunków powstaje w rejonie, który klimatycznie wyprzedza inne, dlatego właśnie na równinie Turkana mogło być regionem o dużej bioróżnorodności - powiedział Fortelius.

  Zęby prawdę powiedzą

  Specjaliści są w stanie wiele wyczytać z samych skamieniałości zębów. Krótkie, zaokrąglone zęby, są dowodem na to, że środowisko w trakcie życia osobników było wilgotne, a roślinność bujna. Skuchy klimat kształci wysokie zęby, które ułatwiają przeżuwanie trawy.

  10 września świat obiegła informacja, że odkryto nowy gatunek ludzki - homo naledi. Zobacz jak wyglądają jego szczątki:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • a jak to sie ma do stworzenia swiata w 7 dni ?
  moze ktos wyjasni te rozbeznosci ?
  ~watpiewiecpytam /2015-11-27 09:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...