Informacje
 • Psy poznają uroki letniego plażowania

  01-05-2012 13:38 W Gdyni otworzono 100-metrowy odcinek specjalnie dla nich
  Psy poznają uroki letniego plażowania

  Psy dobrze czują się nad wodą

  fot. Shutterstock

  Aportowanie w pełnym słońcu, podczas gdy w uszach szumią morskie fale - m.in. takiej przyjemności będą mogły tego lata oddawać się gdyńskie psy. 1 maja władze miasta otworzyły dla nich 100-metrowy odcinek piaszczystej plaży. W Polsce to rzadkość.

  Dotychczas w Gdyni (a także w innych nadbałtyckich miastach), każdego roku pomiędzy 1 maja a 30 września, obowiązywał zakaz wyprowadzania psów na plaże. W marcu gdyński samorząd wyznaczył jednak odcinek plaży, na który zwierzęta będą mogły być wprowadzane we wspomnianym czasie. Inicjatorkami tego pomysłu były dwie miejskie radne - Beata Szadziul i Maja Wagner.

  - W wielu krajach w Europie psy mogą swobodnie korzystać z bardzo wielu miejsc, które w Polsce są dla nich niedostępne. Przykładowo plaże, z których właściciele psów mogą korzystać latem, są u nas prawdopodobnie tylko w trzech miejscowościach - argumentowała Wagner.

  A co ze sprzątaniem?

  Gdyńska plaża dla psów mieści się nieopodal Kolibek, około kilometra od miejsca, w którym latem miasto organizuje strzeżone kąpielisko. Regulamin ustanowiony przez miejscowe władze nakazuje m.in. użytkownikom plaży sprzątanie po swoich pupilach. Jak zapewniła Wagner, po drodze nad morze właściciel psa może zabrać ze specjalnego stojaka przeznaczoną do tego celu torebkę.

  - Na samej plaży jest też kosz. Poza tym ten odcinek, podobnie jak pozostałe gdyńskie plaże, w sezonie będzie codziennie sprzątany - dodała.

  Chcą powiększać wybieg

  Zapytana o to, czy jej zdaniem 100-metrowy odcinek to nie za mało dla psów, Wagner odpowiedziała, że "od czegoś trzeba zacząć".

  - Jeśli pomysł się sprawdzi, mam nadzieję na powiększenie tej przestrzeni - wyjaśniła, dodając że w lipcu w sąsiedztwie plaży ma zostać też otwarty ogrodzony wybieg z m.in. torem przeszkód dla psów.

  "Pies w wielkim mieście"

  Udostępnienie plaży czworonogom oraz budowa specjalnego wybiegu są częścią gdyńskiego programu edukacyjno-informacyjnego "Pies w wielkim mieście" realizowanego od 2009 r. W ramach tej akcji na terenie wszystkich dzielnic zamontowano już w sumie ponad 200 dystrybutorów bezpłatnych torebek na psie nieczystości. Co roku miasto zamawia pół miliona takich torebek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • pieski
  Brawo, super pomysł, oby więcej takich. Niektórzy narzekają na obecność psów na łąkach itp. ale na pewno psy mniej szkodzą niż porozbijane szklane butelki- obecne niestety w każdym skwerku
  ~Jola /2012-05-01 14:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...