Informacje
 • Polski satelita już nadaje. "Mamy potwierdzenie, że działa"

  13-02-2012 15:38 Wystartowała pierwsza polska misja satelity
  Polski satelita już nadaje. "Mamy potwierdzenie, że działa"

  Start rakiety Vega, PW-Sat na pokładzie

  PAP/EPA, film ESA

  Punktualnie o godzinie 11 wystartowała rakieta Vega, wynosząc w kosmos pierwszego polskiego satelitę. Godzinę później, zgodnie z planem, PW-Sat odłączył się od Vegi. Udało się też nawiązać pierwszy kontakt z pierwszym polskim satelitą.

  PW-Sat, bo tak nazywa się urządzenie zbudowane przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN, został wystrzelony w kosmos w poniedziałek o godz. 11.00.

  Około godziny 13 polska stacja naziemna odebrała pierwsze sygnały z polskiego satelity PW-Sat, który przesyła tylko dane telemetryczne.

  - Satelita znalazł się w zasięgu naszej stacji naziemnej i udało się odebrać sygnał od PW-Sat. Mamy zatem potwierdzenie, że działa na orbicie. - powiedział dr Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Kolejny przelot nastąpił po godzinie 15 i wtedy także udało się nawiązać łączności z satelitą.

  CZYTAJ WIĘCEJ O MISJI SATELITY

  Rakieta z pierwszym polskim satelitą wystartowała z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej, z którego korzysta Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To ona wzięła na siebie misję wyniesienia polskiego urządzenia.

  Polski satelita odłączył się od czwartego stopnia rakiety po około godzinie od startu z powierzchni Ziemi, na wysokości prawie 1500 km. Mniej więcej po dwóch godzinach od startu rozwinął antenę i satelita zaczął przesyłać dane telemetryczne do naziemnej stacji łączności.

  Ma zapobiec zaśmiecaniu orbity

  Pierwszy polski satelita jest niewielki. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube - sześcian), które zwykle mają bok długości ok. 10 cm. Polski "sześcian" ma wymiary 10x10x11,3 cm.

  - Głównym celem satelity jest deorbitacja, czyli usunięcie konstrukcji z orbity. To poważny problem. Kosmiczne śmieci, czyli obiekty pędzące z gigantyczną prędkością rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, stanowią zagrożenie dla konstrukcji, np. mogą uszkodzić satelity komunikacyjne - mówi Adam Okniński ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

  - Chodzi o to, żeby nasz satelita się zniszczył, spalił. Normalnie orbitowałby przez około cztery lata na niskiej orbicie okołoziemskiej. Pracujemy nad nową technologią, wysuwanym metalowym ogonem, który znacznie zwiększy opór. Będzie on na tyle duży, że spadnie prędkość i wysokość satelity, dzięki czemu spali się w ciągu roku, a nie czterech lat - opisuje Okniński.

  - Satelita nie będzie sprzątał tego, co jest, a zapobiegnie powstawaniu nowych śmieci - mówi Andrzej Kotarba z CBK PAN.

  Kilkaset tysięcy groźnych odpadków

  Tych najgroźniejszych, liczących sobie co najmniej 10 cm śmieci, jest około 16 tysięcy. Badacze kosmosu nie przestają ich monitorować. Groźne mogą być również odpadki kilkucentymetrowe, a tych jest już nawet do pół miliona.

  - Jeśli nadal będzie ich przybywać, niewykluczone, że w ciągu kilkudziesięciu lat nie będzie można wysłać w kosmos żadnego satelity bezzałogowego. Człowiek nie poleci z misją natomiast nawet przez 200 lat - tłumaczy Okniński.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • precyzja TVNu i elokwencja prowadzacego
  "perpetuum mobile"
  moze Pan prowadzacy poczyta co mowi?
  "zawsze jest Pani taka konkretna"?
  ~evenement /2012-03-27 13:52
 • Warto chronić polską myśl naukowo-techniczną.
  To wielki sukces. Warto pomyśleć o właściwej ochronie wypracowanych technologii. Warto zwracać uwagę na potencjalne zyski.
  ~nauta /2012-02-15 01:04
 • jak się nie ma co się lubi itd...
  z pustego i samolej nie naleje
  ~slawek66 /2012-02-14 22:26
 • do internautów
  A co wy robicie dla poprawienia naszej mysli naukowej, nawet studenci wam zagrażają. Ja będąc na studiach chciałbym by mieć okazje do wykorzystanie swoich wiadomości i predyspozycji ale PRL mnie szybko zgasił, szacum dla głupich internautów
  ~kaszub48 /2012-02-13 22:12
 • jak nazwac satelite
  Czas podjac dyskusje jak nazwac polskiego satelite.
  ~asder /2012-02-13 19:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...