Informacje
 • Nawiązali kontakt z Heweliuszem. "Jesteśmy bardzo zadowoleni"

  19-08-2014 14:11 Heweliusz to polski satelita, który został stworzony w ramach projektu BRITE

  Heweliusz w wyrzutniku przymocowany do struktury rakiety

  Fot. CGWIC / Film: TVN24

  Polskim naukowcom udało się nawiązać kontakt z Heweliuszem, który nad ranem został wyniesiony na orbitę. - Heweliusz odnalazł się na niebie. Jesteśmy bardzo zadowoleni - poinformował dr Roman Wawrzaszek z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

  - W przypadku Lema były pewne problemy, natomiast z Heweliuszem sytuacja była prostsza. Dostaliśmy bardzo dobre koordynaty ze strony chińskiej, które udało się przeliczyć na dokładne położenie satelity. Dzięki temu nasza stacja radiowa była w stanie szybko nawiązać z kontakt z satelitą - poinformował dr Roman Wawrzaszek.

  Polski ładunek został uruchomiony

  Jak dodał, sygnał satelity był silny i stabilny, a dzięki temu udało się zebrać komplet niezbędnych danych. - Udało się też uruchomić część polskiego ładunku - wyjaśnił. To instrument, który nadaje w paśmie amatorskim.

  Wystartował nad ranem

  Start rakiety Long March 4B miał miejsce kilkanaście minut po godz. 5 naszego czasu. Dr Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformował, że 14 minut po starcie, gdy rakieta dotarła już na odpowiednią odległość od Ziemi, Heweliusz odłączył się.

  Heweliusz dołączył do Lema oraz do trzech innych satelitów, które zbudowano w ramach austriacko-kanadyjsko-polskiego projektu BRITE. Wszystkie te urządzenia mają bardzo podobną konstrukcję - ważą niecałe 7 kg i mają kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Umieszczone na wysokości 800 km, przez kilka lat mają prowadzić precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd.

  Międzynarodowy projekt

  Nad dwoma polskimi satelitami z rodziny BRITE pracowali specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Urządzenia powstały we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ich budowę 14,2 mln zł.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Operator
  ESA nie była brana pod uwagę ze względu na ogromne koszty (ani dla Lema, ani Heweliusza). Chińczycy są tani i mają niezawodne rakiety. Dobra decyzja!
  ~PanTwardowski /2014-08-19 12:43
 • Heweliusz
  Moje 5 zdjęć nareszcie na orbicie!!!
  ~przemi666 /2014-08-19 11:56
 • Lem
  Lem startował z Jasnego w Rosji, a nie z Gujany.
  ~ble /2014-08-19 11:53
 • ?
  Przy okazji wystrzelenia Lema zdaliśmy się na ESA i start przebiegł w Gujanie fr. Nikt nie napisał skąd ta zmiana na Chiny. Choć jak nie wiadomo o co chodzi to...
  ~HueHue /2014-08-19 08:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....