Informacje
 • Merkury przemknie na tle Słońca. To rzadkie zjawisko będzie widoczne w Polsce

  04-05-2016 10:20 Tranzyt Merkurego odbędzie się 9 maja
  Merkury przemknie na tle Słońca. To rzadkie zjawisko będzie widoczne w Polsce

  Tranzyt Merkurego 9 listopada 2006 roku

  wikipedia.com

  Już 9 maja warto zwrócić wzrok w stronę Słońca. Na tle jego tarczy pojawi się rzadko widywany tam Merkury. Zjawisko potrwa ponad siedem godzin, a do jego obserwacji wystarczy jedynie lornetka.

  Przed nami wydarzenie, które na niebie zdarza się rzadko. Jest to tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Odbędzie się on w poniedziałek 9 maja.

  W Polsce tegoroczne przejście Merkurego będzie bardzo dobrze widoczne. Najwięcej szczęścia będą mieli mieszkańcy północno-zachodnich krańców kraju. Tam tranzyt Merkurego pojawi się w całości.

  Do obserwacji Merkurego na tle Słońca nie potrzebujemy teleskopu. Wystarczy zwykła - ale dobrze zabezpieczona przed oślepiającym światłem słonecznym - lornetka.

  Wiele godzin obserwacji

  To rzadkie zjawisko będziemy mieli szansę podziwiać przez ponad 7,5 godziny. Rozpocznie się o godzinie 13.11 polskiego czasu. Wtedy Merkury zacznie powoli zakrywać Słońce. Po trzech minutach już cała planeta znajdzie się na tle naszej dziennej gwiazdy. Tranzyt zakończy się o 20.42.

  Nie dla wszystkich

  Niestety nie wszyscy będą mieli możliwość podziwiać to rzadkie zjawisko. Nie będzie ono widoczne w Japonii i innych rejonach wschodniej Azji i Oceanii. Amatorzy astronomii z tych krańców świata będą mogli oglądać tranzyt Merkurego w Internecie.

  Majowy lub listopadowy tranzyt

  Między Ziemią a Słońcem znajdują się jedynie dwie planety - Merkury i Wenus. Z tego powodu tylko one mogą znaleźć się na linii Ziemia-Słońce. Tranzyt Merkurego występuje zawsze w okolicach 8-10 maja lub 10-12 listopada. Zdarza się raz na kilka lat, a i tak nie zawsze jest widoczny w Polsce. Ostatnio można było podziwiać go w naszym kraju w 2003 roku.

  A co z tranzytem Wenus? Niestety my już go nie zobaczymy. To zjawisko występuje w odstępach 121,5-8-105,5-8 lat. Ponieważ ostatni tranzyt miał miejsce w 2013 roku, kolejny będzie widoczny w 2117 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Brawo dla osoby która pisała artykuł.
  Jeśli 9 maja gdzieś w Polsce, ktoś spojrzy na słońce przez "jedynie lornetkę" i straci wzrok, to propsy dla autora artykułu. Będzie kogo sądzić ;D
  ~Bartsan /2016-05-09 09:22
 • :D
  super :D juz dawno wiedziałam, że będzie bo na bieżąco przeglądam zbliżające się wydarzenia astrologiczne :D
  ~xxx /2016-05-04 23:15
 • Gołym okiem
  Wenus już widziałem na szkolnym podwórku młodzież zorganizowała pokaz. Inne zjawiska jak plamy na słońcu widziałem gołym okiem przeważnie przy zachodzie lub przy mocnym zamgleniu. Na zdjęciach też wychodziły plamy. Może między tymi zaobserwowanymi zjawiskami były i też wydarzenia z planetami.
  domano /2016-05-04 13:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...