Informacje
 • "Lodowców cały czas ubywa"

  07-10-2012 10:12 Dlaczego Polacy i Amerykanie badają "wewnętrzną dynamikę" lodowców

  Polarnicy schodzą do wnętrz lodowców

  TVN24/Polska Stacja Polarna Hornsund

  - Można przyjechać z roku na rok i widzieć gołym okiem, jak taki lodowiec wycofuje się - mówi dr Dariusz Ignatiuk z Polskiej Stacji Polarnej na Hornsundzie. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak wewnętrzne procesy w lodowcach wpływają na ich topnienie i cielenie się. Żeby to zbadać, amerykańscy polarnicy oglądają je od środka, zapuszczając się do lodowych jaskiń na Spitsbergenie.

  O badaniach, jakie w Lodowcu Hansa na Svpitsbergenie prowadzą amerykańscy i polscy polarnicy z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund opowiadał na antenie TVN24 dr Dariusz Ignatiuk z obecnej ekspedycji.

  Z obserwacji naukowców wynika, że bilans masy - czyli jej ilość, która jest akumulowana w lodowcach w porównaniu z ilością ubywającą z lodowców - jest ujemny. - Czyli tak naprawdę lodowców cały czas ubywa - stwierdził dr Ignatiuk.

  Wpływają na wszechocean

  Topnienie i podział lodowców na mniejsze fragmenty przebiega w różnym tempie. - W zależności od regionu świata, w zależności od typu lodowca są to czasami metry, a czasami kilometry. Można przyjechać z roku na rok i widzieć gołym okiem, jak taki lodowiec wycofuje się w skali terenu - opowiada badacz.

  Proces topnienia i cielenia się (odłamywania fragmentów) lodowca ma duże znaczenie nie tylko dla Arktyki. Ilość wody uchodzącej do morza i powstających gór lodowych wpływa na poziom wszechoceanu na świecie. Dlatego naukowcy, chcą się dowiedzieć, jakie znaczenie mają zjawiska zachodzące wewnątrz lodowców, zwłaszcza przepływ wody w nich i pod nimi.

  Chcą się dowiedzieć, dlaczego lodowiec "przyspiesza"

  - Chodzi tak naprawdę o mechanizm ruchu, dynamiki lodowca. Jak woda, która wpływa do lodowca, i jej ilość wpływają na tempo jego poruszania się - wyjaśnia Ignatiuk.

  Polarnicy badają głównie tempo i ilość powstawania gór lodowych, a nie ich wielkość - ta jest zdeterminowana przez rozmiary lodowca. To pomoże im ustalić, co decyduje o tym, że lodowiec cieli się bardziej intensywnie.

  - Jest to obserwowane na Grenlandii, gdzie lodowiec może przyspieszyć i produkuje znaczną ilość masy lodowej, która uchodzi do fiordu. Prędkości spotykane w chwili obecnej na Grenlandii nie są jeszcze notowane na Svalbardzie, ale może to nastąpić w najbliższych latach - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • cielenie się?
  myślałam, że krowy się cielą. Ale żeby lodowce? ;)
  ~iza /2013-07-11 09:32
 • manipulacja
  Robi się bardzo zimno (może nawet spadnie trochę krupy śnieżnej) więc czym prędzej trzeba dać artykuł o tym, że lodowców ubywa, aby czasem ktoś nie zapytał o to dlaczego nie widać tego ocieplenia klimatu :)
  ~khaoss /2012-10-07 11:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...