Informacje
 • Koniec z męską bezpłodnością? Chińczycy testują metodę, która może okazać się przełomowa

  28-02-2016 12:48 Zaskakujące badania chińskich naukowców
  Koniec z męską bezpłodnością? Chińczycy testują metodę, która może okazać się przełomowa

  Męska bezpłodność już niedługo może nie być problemem

  Shutterstock

  Chińskim naukowcom udało się stworzyć plemniki z embrionalnych komórek macierzystych. Skutecznie zapłodniły one komórki jajowe, w wyniku czego powstało zdrowe, płodne potomstwo. Badania przeprowadzano na myszach, ale mogą one być przełomowe w leczeniu męskiej bezpłodności.

  Wszystkie ssaki, w tym myszy i ludzie, rozmnażają się płciowo, a więc polegają na fuzji gamet (jaj i plemników). Jednak w celu osiągnięcia zapłodnienia i utrzymania dalszego rozwoju embrionalnego, zarówno męskie i żeńskie gamety muszą przejść długą i skomplikowaną procedurę mnożenia, wzrostu i dojrzewania.

  Aby powstało zdrowe potomstwo, wymagane jest wytworzenie haploidalnych gamet, które zawierają połowę liczby chromosomów. W momencie zapłodnienia te haploidalne gamety łączą się, aby wyprodukować nowy diploidalny organizm z pełnym zestawem chromosomów. U człowieka każde jajo i plemnik mają po 23 chromosomy, w stosunku do wszystkich innych komórek, które mają po 46.

  Wytwarzanie haploidalnych gamet opiera się na procesie podziału komórek, które są specyficzne wyłącznie dla komórek rozrodczych i występują w gonadach (jajnikach i jądrach). Proces ten nazywany jest mejozą.

  Odtworzenie gamet męskich i żeńskich z embrionalnych komórek macierzystych lub indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (komórki dorosłego człowieka, które są przeprogramowane do stanu podobnego do zarodkowych komórek macierzystych) jest wielkim wyzwaniem w biologii reprodukcyjnej.

  Mysie pierwotne komórki płciowe, gonocyty (które są prekursorami dla jaj i plemników), wytworzone sztucznie w naczyniu, zakończyły się mejozą i rozwinęły w spermę dopiero po przeszczepieniu do jąder. U ludzi jednak istnieje obawa, że przeszczepianie pierwotnych komórek rozrodczych w jądrach wywoła nowotwór, dlatego funkcjonalne plemniki muszą być rozwijane metodą in vitro.

  Przełomowy eksperyment

  Chińskiemu naukowcu Quan Zhou i jego zespołowi z Uniwersytetu Medycznego Nanjing jako pierwszemu udało się dokonać kompletnej mejozy in vitro, która spełnia wszystkie standardy dla gamet pochodzenia in vitro.

  Badacze połączyli embrionalne komórki macierzyste z komórkami z mysich jąder i wystawili je na działanie chemikaliów i hormonów, co miało zachęcić je do wytworzenia spermy. Tak powstałe plemniki, czy raczej komórki spermopodobne wstrzyknęli do jaj myszy. W wyniku zapłodnienia szybko wytworzyły się zarodki (skuteczność 90 proc.), z których rozwinęło się zdrowe potomstwo. Młode w okresie rozrodczym nie miały problemów z płodnością i również poczęły zdrowe osobniki.

  Badanie wykazało wysoką skuteczność plemników powstałych z zarodkowych komórek macierzystych. Daje ono nadzieję na płodność panom, którzy nie są w stanie produkować plemników w wyniku problemów wrodzonych np. zespołu samych komórek Sertolego (nie powstają komórki, które produkują spermę) lub w wyniku operacji, choroby zakaźnej czy terapii nowotworowej. Może to też pomóc panom, którzy produkują spermę złej jakości.

  Potrzeba więcej badań

  Istnieją oczywiste pewne ograniczenia, jest też kilka kwestii, które muszą zostać uwzględnione w przyszłych badaniach, zanim można będzie zaoferować bezpłodnym panom szansę na potomstwo.

  Pierwszą obiekcją jest to, że zespól z Chin nie był w stanie wyprodukować dojrzałych plemników. Niektórzy mężczyźni nie mają plemników w ejakulacie (porcja spermy w wytrysku), ale mają ją w jądrach, skąd można pobrać je chirurgicznie. Jednak w wielu przypadkach są to niedojrzałe plemniki, znane jako spermatydy.

  Gdy spermatydy są wstrzykiwane do komórek jajowych z zastosowaniem procedury in vitro, u ludzi rzadko kończy się to ciążą, a wskaźniki urodzeń są bardzo niskie.

  W opisanym wyżej eksperymencie wskaźnik urodzeń z niedojrzałych plemników również był niski i wynosił 9,5 proc, a przy zastosowaniu spermopodobnych komórek macierzystych uzyskanych z komórek spermatyd był jeszcze niższy i wynosił 2,8 proc.

  Ponadto prowadzono prace na myszach i istnieją dowody, że istnieją różnice w tych wczesnych etapach rozwoju jaj i plemników między myszami a ludźmi.

  Istnieją też różnice we wczesnych etapach rozwoju jaj i plemników u myszy i u ludzi. Obserwacje te wskazują na to, że jesteśmy jeszcze daleko od osiągnięcia odpowiedniej skuteczności i bezpieczeństwa dla tej nowej techniki. Jednak wyniki badania pokazują, że produkcja in vitro z embrionalnych komórek macierzystych spermatyd jest coraz lepsza.

  Poniżej przedstawiamy przepis na zdrową sałatę, korzystnie wpływającą na potencję:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...