Informacje
 • "Dzieje się tam coś naprawdę ekscytującego". Nowe zdjęcia Jowisza

  14-10-2015 11:35 Wielka Czerwona Plama zmienia swój rozmiar
  "Dzieje się tam coś naprawdę ekscytującego". Nowe zdjęcia Jowisza

  Najnowsze zdjęcie Jowisza

  Zdj.: NASA, film: ENEX

  Kosmiczny teleskop Hubble'a wycelowany jest obecnie w kierunku Jowisza. Dzięki najnowszym zdjęciom, które wykonał, naukowcy stworzyli nowe mapy- pierwsze z serii corocznych zdjęć planet zewnętrznych Układu Słonecznego.

  Pobieranie corocznych zdjęć planet pomoże obecnym i przyszłym naukowcom zauważyć zmiany na tych planetach w czasie. Obserwacje rejestrują takie szczegóły jak wiatr, chmury, burze, a nawet skład chemiczny atmosfery. Zdjęcia Jowisza z dużą dokładnością zaprezentowały tzw. Wielką Czerwoną Plamę (ogromny antycyklon wiejący na Jowiszu od 350 lat) oraz dziwną "falę", która znajduje się na północ od równika.

  Zdjęcia wysokiej rozdzielczości

  - Za każdym razem, kiedy spojrzę na Jowisza, widzę, że dzieje się tam coś naprawdę ekscytującego - powiedziała Amy Simon, naukowiec z Goddard Space Flight Center w Maryland w Stanach Zjednoczonych.

  Simon i jej współpracownicy stworzyli dwie mapy wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia zostały wykonane jedno po drugim, dzięki czemu możliwe jest określenie prędkości wiatru na Jowiszu.

  Wielka Czerwona Plama

  Najnowsze zdjęcia potwierdzają, że Wielka Czerwona Plama wciąż zmniejsza się i staje się bardziej okrągła. Taki trend trwa od wielu lat. Wymiary Wielkiej Czerwonej Plamy wahają się one pomiędzy 24-40 tys. kilometrów na 12-14 tys. kilometrów. Obecnie szerokość plamy jest o 240 kilometrów mniejsza niż przed rokiem. Środek plamy z czasem staje się też coraz mniej wyraźny. Jak wyliczają naukowcy, wiatry w jej centrum wieją z prędkością dochodzącą do ponad 150 metrów na sekundę.

  Dziwna "fala" na północ od równika

  Na zdjęciach udało się również zaobserwować "falę", tóra znajduje się w północnym pasie równikowym Jowisza.

  Wcześniej naukowcy widzieli ją tylko raz, podczas misji sondy Voyager2. Na najnowszych zdjęciach znów ledwo można ją dostrzec. Znajduje się pomiędzy cyklonami i antycyklonami. Podobne fale, zwane atmosferą baroklinową, pojawiają się na ziemi, w miejscach gdzie tworzą się cyklony.

  - Do tej pory myśleliśmy, że "fala" pojawiła się tylko raz - powiedział Glenn Orton, naukowiec z NASA. - Niewykluczone jednak, że uda nam się to jeszcze nieraz zaobserwować - dodaje.

  "Fala" może znajdować się pod chmurami. Naukowcy uważają, że można ją zaobserwować w momencie, kiedy chmury się rozchodzą.

  Mapy zewnętrznych planet Układu Słonecznego

  Naukowcy, poza monitoringiem Jowisza, obserwują też Neptuna oraz Urana. Mapy i zdjęcia tych planet zostaną również opublikowane. Najpóźniej do serii map zostanie dodana mapa Saturna.

  - Kolekcja map pomoże naukowcom zbadać atmosferę największych planet w Układzie Słonecznym, ale pozwoli dowiedzieć się więcej o atmosferze Ziemi - powiedział Orton.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • raczej kosmiczny przekaz twojej głupoty i faktu jak bardzo masz wyprany mózg
  ..
  ~lobo /2015-10-16 16:34
 • Plama się zmieniła
  Wina Tuska
  ~Kaczor /2015-10-15 17:45
 • Przekaz mocy
  Czerwona plama się zmniejsza, SLD zyskuje. To jakiś kosmiczny przekaz mocy i energii.
  garou /2015-10-15 07:02
 • Ciekawe co jest czynnikiem zmian
  Co może wpływać na zmiany obserwowane na prawie wszystkich planetach układu słonecznego.To pozornie trudne pytanie jest łatwe i jeżeli NASA tego nie wie to pewnie ja znam odpowiedz na to pytanie. Ale po co denerwować ludzi słonecznym wielkim minimum.
  ~fokus /2015-10-14 20:11
 • zmiana klimatu
  Winien człowiek.
  ~zielony fasz /2015-10-14 19:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...