Informacje
 • Chrząszcz nazwany na cześć Grety Thunberg

  25-10-2019 20:54 Szwedzka aktywistka oryginalnie uhonorowana
  Zmiany klimatyczne Foto: Michael Derby/Natural History Museum | Video: TVN 24

  Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie nazwali chrząszcza na cześć szwedzkiej działaczki klimatycznej Grety Thunberg.

  Owad, który swoją nazwę zawdzięcza 16-letniej aktywistce klimatycznej, ma mniej niż milimetr długości i długie czułki. Nie ma oczu ani skrzydeł, choć nazwa rodziny, do której należy, to piórkoskrzydłe.

  Nelloptodes gretae, bo tak brzmi łacińska nazwa anonimowego dotąd chrząszcza, po raz pierwszy został zauważony w 1965 roku w Nairobi w Kenii przez brytyjskiego przyrodnika Williama C. Blocka. Badacz przekazał okaz londyńskiemu Muzeum Historii Naturalnej w 1978 roku.

  Nazwę chrząszczowi nadał Michael Darby, entomolog z muzeum. Jak powiedział, wybrał dla Nelloptodes gretae taką nazwę, ponieważ jest pod wrażeniem działalności Grety Thunberg na rzecz klimatu.

  - Chciałem wyrazić uznanie za jej wybitny wkład w podnoszenie świadomości na temat problemów środowiskowych - tłumaczył.

  "Giną prawdopodobnie cały czas"

  Starszy kustosz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie Max Barclay uważa, że nadanie owadowi nazwy na cześć 16-letniej aktywistki ma swoje uzasadnienie.

  - Nieodkryte gatunki, z powodu utraty różnorodności biologicznej, giną prawdopodobnie cały czas. Naukowcy nie mają szans odkryć ich i nazwać. Dlatego najnowszym nowo odkrytym gatunkom należy nadawać imienia tych osób, które w dużej mierze przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i narażonych na niebezpieczeństwo gatunków - wyjaśnił Barclay.

  Chrząszcz został opisany w "Entomologist's Monthly Magazine".

  Neopalpa donaldtrumpi i Gnathia marleyi

  Chrząszcz nie jest jedynym przedstawicielem świata fauny, który nazwę zawdzięcza znanej osobistości.  Pewną odkrytą w 2017 roku ćmę nazwano na cześć Donalda Trumpa - Neopalpa donaldtrumpi. Istnieje również skorupiak Gnathia marleyi, którego imię pochodzi od nazwiska Boba Marleya i ryba słodkowodna Dawknisia nazwana na cześć Richarda Dawkinsa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...