Informacje
 • Blisko 100 tysięcy żółwi wykluwa się i rozpełza we wszystkie strony

  16-12-2020 12:43 Nagranie z Brazylii
  Naukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamata Foto: Reuters | Video: Naturmuseum Senckenberg

  Niesamowity widok z rezerwatu biologicznego w stanie Amazonas w Brazylii. Organizacja ekologiczna Wildlife Conservation Society opublikowała nagranie z momentu, w którym tysiące żółwi wykluwa się, a następnie rozchodzi po plaży.

  Żółwie rodziły się przez kilka dni - poinformowała organizacja Wildlife Conservation Society (WCS), która podzieliła się filmem. Tylko jednego dnia wylęgło się około 71 tysięcy, a kilka dni później kolejne 21 tysięcy osobników.

  Żółwie wykluły się w rejonie rzeki Purus, będącej dopływem Amazonki. Ekolodzy obserwowali samice i ich gniazda w Rezerwacie Abufari w Brazylii. Badają oni warunki, w których żyją zwierzęta i sprawdzają, jak poprawić ich ochronę.

  Im więcej, tym lepiej

  Gatunek, o którym mowa to arrau (Podocnemis expansa). Jest największym żółwiem słodkowodnym w Ameryce Południowej i największym amerykańskim żółwiem z podrzędu bokoszyjnych, czyli takich, które poprzez zgięcie szyi w bok chowają głowę i szyję do pancerza. Należą do rodziny pelomeduzowatych.

  Im więcej jest młodych, tym mają większe szanse na uniknięcie drapieżników i przeżycie. Są zagrożone z powodu niszczenia ich naturalnych siedlisk, handlu ich mięsem i jajami. Dorosłe osobniki osiągają ponad metr długości i ważą około 90 kilogramów. Odgrywają ważną rolę w ekosystemie, roznoszą między innymi nasiona dziesiątków roślin.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...