Informacje
 • Bilet w jedną stronę. To oni mogą polecieć na Marsa

  06-08-2013 09:36 Aplikacje do programu Mars One można składać do końca sierpnia
  Bilet w jedną stronę. To oni mogą polecieć na Marsa

  Na zdjęciu wolontariusze ekipy Mars One

  Science.com

  Grupa wolontariuszy, którzy marzą o bilecie w jedną stronę na Marsa, po raz pierwszy spotkała się "w realu". Dyskutowali o podróży, a także uczestniczyli w premierowym pokazie o misji Mars One. Ci, którzy jeszcze się nie zgłosili, muszą się spieszyć - aplikować można do końca sierpnia.

  Mars One to kosmiczny projekt ogłoszony w maju 2012 roku. W jego ramach na Marsa wysłane zostaną cztery osoby, które zamieszkają w specjalnych kapsułach i skolonizują Czerwoną Planetę. Polecą, ale nie wrócą, bo dostaną tylko bilet w jedną stronę.

  Kto chce lecieć?

  W auli Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona zebrało się 50 aplikujących, w większości mężczyzn. Jak pisze portal Space.com, nastrój w czasie wydarzenia podobny był do atmosfery panującej na spotkaniach graczy.

  - Myślę, że w tej chwili dzieje się coś najważniejszego na świecie - powiedział do zgromadzonych Robert Zubrin, założyciel i prezydent Mars Society. - Teraz kolej na następny krok. Czas na zerwanie z gatunkiem ziemskim i stworzenie gatunku multiplanetarnego - dodał.

  - Jak wielu z was chce polecieć w podróż na Marsa bez biletu powrotnego? - zapytał zebranych Bas Lansdorp, drugi ze współzałożycieli. Wszyscy z zebranych podnieśli rękę.

  Po dyskusji zebrani obejrzeli film "Astronauta w jedną stronę", dokument poświęcony niektórym z aplikujących do programu Mars One.

  Mars One

  Na razie do programu zgłosiło się 78 tys. chętnych.

  Program Mars One ogłoszono w maju z 2012. Organizatorzy chcą w internetowym głosowaniu wyłonić cztery osoby (dwie kobiety i dwóch mężczyzn) z czterech różnych kontynentów, które polecą w kosmos.

  Zanim kandydaci zamieszkają w kolonii na Czerwonej Planecie, przed lotem spędzą siedem lat na przygotowaniach. Będą poddani specjalnemu treningowi, mieszkając w prawie identycznych warunkach jak na Marsie.

  "Osiedle" złożone z kapsuł zostanie uprzednio przygotowane przez roboty. Przewidziana przestrzeń dla każdego z uczestników to zaledwie 50 metrów kwadratowych. Wspólne pomieszczenie, gdzie będą mogli razem spędzać czas, będzie miało około 200 metrów. Każdy z "pokoi" będzie wyposażony sprzęt do ćwiczeń, by mieszkańcy zachowali niezbędną w kosmosie dobrą kondycję fizyczną.

  Zarząd spółki zdaje sobie sprawę, że to duże poświęcenie, a więc troska o bliskich i tęsknota będzie ogromna, zwłaszcza na początku. Dlatego rodziny uczestników zostaną objęte wsparciem finansowym, a w kapsułach, poza telewizją, zostanie założony także internet. Rozmowy będzie można prowadzić względnie na żywo, ponieważ wideokonferencje, z powodu odległości między planetami, mogą mieć kilkuminutowe opóźnienie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie ostatni
  @Mars: po paru latach mają przylecieć następni, wtedy nie będzie "ostatniego".
  ~Heja /2014-02-21 14:18
 • Mars
  Jak dla mnie w tej misji jedno było by najgorsze - śmierć. Nie mam jednak na myśli tego, że umarłbym na innej planecie, a nie na Ziemi, ale to, tę świadomość, że mogę umrzeć tam jako ostatni z czwórki i żyć przez długie lata samotnie. To chyba jest najgorsze.
  ~jA23 /2013-08-06 21:24
 • Mars :)
  Tuska wysłać :)))
  ~qwerty /2013-08-06 20:19
 • Wysłać Jarosława Kaczyńskiego!!!
  To uratuje gatunek ludzki!!!
  ~zenek /2013-08-06 19:42
 • Przeiceż tam będą uczeni ...
  ...podstawowych czynności lekarskich itp. Więc jak ktoś zachoruje to go wylecza !!
  ~Poldek /2013-08-06 18:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...