Informacje
 • Białystok podbija kosmos. Znowu skontruowali marsjańskiego łazika

  02-05-2014 16:31 Hyperion 2 wystartuje w zawodach 29 maja na pustyni w Utah

  Hyperion - polski łazik, który zwyciężył URC w poprzednim roku

  Fot: Mars Society, Film: TVN24 (materiał archiwalny)

  Łazik marsjański Hyperion 2, którego konstruowali studenci Politechniki Białostockiej, jest już gotowy. 29 maja wystartuje w zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. To czwarty łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.

  University Rover Challenge w Utah to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów. Reprezentanci Politechniki Białostockiej już dwa razy wygrali te zawody: w ubiegłym roku z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2.

  Do konkursu, jak podano na stronie internetowej, zgłosiły ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Bangladeszu, Egiptu i Polski. Z Polski, oprócz Politechniki Białostockiej, do konkursu zakwalifikowano drużyny z Rzeszowa, Warszawy, Częstochowy, Szczecina i Wrocławia, ale ten ostatni zespół wycofał się z zawodów.

  Białystok liderem

  Hyperion 2, podobnie jak poprzednie łaziki, powstawał na

  wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej. W grupie konstruktorskiej jest sześciu studentów. Koordynator grupy Michał Grześ poinformował, że robot jest już gotowy, teraz musi przejść testy; zostanie sprawdzone, jak poradzi sobie w terenie z poszczególnymi zadaniami, by - jak zaznaczył - wprowadzić ewentualne poprawki. Dodał, że robot leci do USA już 15 maja, a same zawody potrwają od 29 do 31 maja.

  Nowe rozwiązania

  Grześ powiedział, że w samej konstrukcji łazik nie różni się zbytnio od poprzedniej, zastosowano jednak nowe rozwiązania; robot waży ok. 50 kg. Manipulator został zmieniony tak, by był - jak dodał Grześ - dostosowany do nowych zadań. Wśród nich są m.in. pomoc astronautom i dowiezienie im paczek z apteczkami, pobranie próbek ziemi oraz przejechanie trasy, która - jak zapowiadają organizatorzy - ma być trudniejsza niż w latach poprzednich.

  Wymiana doświadczeń

  Grześ powiedział, że w zawodach ważne są też spotkania z pozostałymi

  konstruktorami. Dodał, że wszyscy studenci przy budowaniu robotów borykają się z różnymi problemami, a to jest okazja, żeby porozmawiać, wymienić się doświadczeniem, aby konstruować coraz lepsze łaziki.

  Wsparcie finansowe

  Hyperion 2 powstał dzięki środkom z resortu nauki - w sumie 366 tys. zł - które uczelnia uzyskała w ubiegłym roku na budowę dwóch łazików: Hyperiona i Hyperiona 2. Finansowo budowę łazika wspierają też sponsorzy.

  Europejska edycja konkursu odbędzie się w Polsce

  Konkurs doczekał się również europejskiej edycji.  Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, odbędą się w Polsce. W poprzednich edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia.

  Impreza ma rozpocząć się 7 września, ale do końca kwietnia organizatorzy przyjmowali zgłoszenia. Podczas zawodów będzie trwała również konferencja z udziałem światowej klasy ekspertów ds. kosmosu.

  Poniżej materiały archiwalne Hyperiona:


  WIĘCEJ NA TEMAT ORGANIZOWANEJ W POLSCE EDYCJI KONKURSU EUROPEAN ROVER CHALLENGE 2014 PRZECZYTACIE TUTAJ

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...