Informacje
 • Amerykańskie wahadłowce znowu polecą

  10-04-2012 08:25 Start Discovery już 17 kwietnia
  Amerykańskie wahadłowce znowu polecą

  Discovery odbył 39 lotów na orbitę

  NASA

  "To ostatnia podróż w historii promów kosmicznych NASA" - pisaliśmy w lipcu 2011 roku. Ale NASA postanowiła inaczej. Już 17 kwietnia wahadłowiec Discovery ponownie wzbije się w powietrze.

  W najbliższym czasie cztery z siedmiu wahadłowców należących do NASA trafią do muzeów. Dla każdego z nich będzie to  prawdziwa ostatnia podróż.

  Discovery poleci do Waszyngtonu

  Jako pierwszypoleci Discovery, prom, który wyniósł na orbitę teleskop Hubble'a. 17 kwietnia ma przelecieć z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie do Portu Lotniczego Washington-Dulles. Lotu nie wykona oczywiście samodzielnie. Poniesie go na swoim grzbiecie tzw. nosiciel wahadłowców - przystosowany do tego Boeing 747. Discovery trafi do waszyngtońskiego Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, które jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie.

  Atlantis od 2013

  Jeszcze w tym roku w swoją ostatnią podróż uda się także najmłodszy wahadłowiec NASA - Endeavour. Poleci on do Kalifornijskiego Centrum Nauki w Los Angeles. Z kolei w 2013 roku Atlantis, statek, który zakończył erę wahadłowców, będzie dostępny dla zwiedzających w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego.

  Enterprise na pokładzie barek

  Na wystawę trafi także Enterprise. Najpierw poleci on z Instytutu Smithsona w Waszyngtonie do Portu Lotniczego JFK-Nowy Jork. Potem kilka barek przetransportuje go do  do Intrepid Sea-Air-Space Museum na wycofanym lotniskowcu na rzece Hudson.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...