Informacje
 • Z rekinami, w palącym słońcu. 1200 km na kitesurfingu

  23-08-2015 09:50 Trafili do Księgi Rekordów Guinnessa
  Z rekinami, w palącym słońcu. 1200 km na kitesurfingu

  Na kitesurfingu wzdłuż Wielkiej Rafy Koralowej

  TVN 24

  Grupa kitesurferów pobiła rekord odległości - w 8 dni sportowcy przepłynęli ponad 1200 kilometrów. Podczas niezwykłej wyprawy przetrwali ataki rekinów, oślepiające słońce i ogromne zmęczenie, by dotrzeć do przylądka Jork - najdalej na północ wysuniętego punktu Australii.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW


  1200 km wzdłuż całej północnej ściany Wielkiej Rafy Koralowej śmiałkowie pokonali w 8 dni, płynąc w sumie przez 61 godzin. Nie przestawali, chociaż do Księgi Rekordów Guinnessa trafiliby już w środę, po tym, jak pokonali 826 kilometrów - tyle wynosił bowiem dotychczasowy rekord odległości. Kitesurferzy płynęli ze średnią prędkością 25 km/h, choć udało im się rozpędzić maksymalnie nawet do 50 km/h.

  Cel charytatywny

  Projekt "Kite the reef" to ekspedycja, której celem było jednak nie tylko zapisanie się na kartach Księgi Rekordów Guinnessa, ale także zbiórka pieniędzy na badanie stwardnienia zanikowego bocznego.

  Wśród śmiałków, którzy podjęli wyzwanie, znalazł się dr Nick Cole, który próbuje wyjaśnić tajemnice śmiertelnej choroby poprzez genetyczne modyfikacje ryby z gatunku danio pręgowany.

  Dzięki swojej wyprawie zespół zgromadził ponad 95 tysięcy dolarów australijskich i 2 tysiące dolarów amerykańskich dla centrum badawczego na Uniwersytecie Macquarie zajmującego się tą chorobą.

  Piękno rafy koralowej

  Dodatkowym zadaniem było zwrócenie uwagi na piękno Wielkiej Rafy Koralowej i potrzebę chronienia jej. Na większości obszarów, które przemierzył zespół, jak dotąd nie pływał żaden kitesurfer.

  "Ale projekt Kite The Reef to także zwykli ludzie, którzy robią niezwykłe rzeczy. Razem przesuwają granice nauki, wytyczają nowe szlaki i pokonują przeciwności lodu - to wszystko z potrzeby przygody i szczytnego celu" - napisał na swoim blogu brytyjski miliarder Richard Branson.

  Rekiny

  Jedyna kobieta w zespole, Jess Digs, pobiła kobiecy rekord w dniu, w którym minęła 251 kilometr na swojej trasie. Wtedy też miała bliskie spotkanie z rekinem.

  - Poczułam uderzenie na plecach - powiedziała Digs wspominając ślady na swoim plecaku i smartfonie. - To były konkretne ślady zębów. Jestem trochę wstrząśnięta tym faktem - dodała.

  Wielka Rafa Koralowa jest domem dla połowy gatunków rekinów występujących na świecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...