Informacje
 • 10 wskazówek dla biegaczy, jak radzić sobie podczas upalnego lata

  23-06-2016 13:33 Tak przeprowadzisz zdrowy trening
  10 wskazówek dla biegaczy, jak radzić sobie podczas upalnego lata

  Biegając latem musimy być ostrożni

  Shutterstock

  Gorące dni nie odpuszczają, a już jutro rozpoczynają się wakacje. Aura sprzyja więc aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zanim jednak zamienisz bieżnię na siłowni na alejki w lesie czy plażę przeczytaj, co powinieneś zrobić, aby ćwiczyć w bezpieczny sposób.

  Bieganie w "pięknych okolicznościach przyrody" jest na pewno o wiele ciekawsze, niż rutynowy trening na siłowni. Latem, w upalne dni, musimy jednak szczególnie dbać o nasz organizm. Bo niepotrzebna brawura i brak wyobraźni może mieć dla nas opłakane skutki. Zanim więc włożymy wygodne buty i wybiegniemy z domu, warto poznać kilka rad, na co zwracać szczególną uwagę w upalne dni.

  1. Unikaj długich i intensywnych treningów. Swój bieg rozpocznij wolniej niż zwykle, jeśli w połowie dystansu będziesz czuł się w porządku, możesz przyspieszyć.

  2. Noś lekkie, przewiewne ubranie, najlepiej w jasnych kolorach. Poliestery z mikrofibry i mieszanki bawełny świetnie odprowadzają pot. Pamiętaj o nakryciu głowy i odpowiednim kremie do opalania.

  3. Pij dużo i często. Podczas wysiłku fizycznego tracisz znacznie więcej wody. Warto sięgać po napoje przeznaczone dla sportowców, gdyż uzupełnią one braki elektrolitów, które wypacasz.

  4. Uważaj na alkohol i leki. Oba te produkty działają odwadniająco na nasz organizm.

  5. Bądź cierpliwy i daj sobie czas, aby przyzwyczaić się do wysokiej temperatury. Poświęć kilka dni i stopniowo zwiększaj długość i intensywność treningu. W tym czasie twój organizm nauczy się obniżać tętno, zmniejszać temperaturę oraz zwiększyć współczynnik potu.

  6. Biegaj po trawie i w cieniu. Asfalt i beton podczas upału nagrzewają się i topią.

  7. Rozpoczynaj bieg z wiatrem, a kończ pod wiatr. Na początku będzie Ci łatwiej wystartować, a na finiszu wiatr będzie chłodził Twoje ciało.

  8. Swój trening zaczynaj jak najwcześniej rano lub późnym wieczorem. Unikaj biegania w samo południe, wtedy słońce pali najmocniej.

  9. Zwolnij! Gdy temperatura twojego ciała rośnie, Twoja wydajność spada, a co za tym idzie - wolniej biegniesz. Nie ma sensu ścigać się z samym sobą.

  10. A może tak wypad na basen? Zamiast 45 minutowego biegu spędź ten czas nad wodą. Taka forma treningu jest równie efektywna, a podczas upałów niezwykle przyjemna.

   

  Co może przytrafić się podczas biegania? Cóż, można się zakochać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Try Huggies Hypoalle
  Try Huggies Hypoallergenic Baby Wipes with no sc2e#&t8n30;.best makeup remover!!!! I buy in bulk…saves a lot of money that way! Plus it’s good just to have in the car. Good luck hun. Sorry you had a bad reaction…I hope my comment helps!
  ~ZSCwKaO3VYa /2016-07-18 21:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...