U wybrzeży Republiki Południowej Afryki grasuje para orek, która upodobała sobie polowania na żarłacze białe. Dwa samce o pseudonimach Port i Starboard robią to od co najmniej pięciu lat - donoszą badacze. Teraz naukowcy podzielili się pierwszym na świecie nagraniem jednego z takich ataków. Ponadto sądzą, że takie zachowanie może stać się "modne" i inne osobniki też będą to robić.
Dwa samce orek o pseudonimach Port i Starboard zaatakowały w czerwcu bieżącego roku co najmniej osiem wielkich żarłaczy białych - informowali o tym naukowcy z RPA na łamach strony internetowej livescience.com. Po raz pierwszy takie zachowanie tych czarno-białych morskich ssaków zaobserwowano w 2017 roku. Zdaniem biologów morskich, duet ten to niejedyne orki, które terroryzują żarłacze białe żyjące w rejonie rybackiego miasteczka Gansbaai w RPA.
Nagranie z ataku na żarłacza białego (Carcharodon carcharias) nakręcono za pomocą drona i śmigłowca. Widać na nim, jak samiec Starboard pomaga kilku innym orkom w ataku na żarłacza, a następnie sam pochłania kilka kawałków mięsa, które wydają się być wątrobą. Można by stwierdzić, że uczy swoich "kolegów" tego zachowania.
- To zachowanie nigdy wcześniej nie było szczegółowo obserwowane, a na pewno nigdy z powietrza - powiedziała Alison Towner z Marine Dynamics Academy w Gansbaai, która wraz z innymi naukowcami obserwuje ataki orek na rekiny.
Naukowcy (Alison V. Towner, Alison A. Kock, Christiaan Stopforth, David Hurwitz, Simon H. Elwen) uważają, że polowanie na żarłacze białe może się rozprzestrzenić wśród innych orek żyjących u wybrzeży RPA.
Zmiana strategii obronnej
Na nagraniu widać, jak orki zbliżają się do rekina z zamiarem zabicia go, a ten, zamiast uciekać, trzyma się ich blisko i utrzymuje je w zasięgu wzroku, co według naukowców jest strategią obronną. Jednak, jak dodaje zespół, ta strategia prawdopodobnie nie jest zbyt skuteczna, kiedy walenie działają w grupie.
"Orki żywią się rybami, polują też na uchatki, pingwiny, foki, a nawet na wieloryby, na przykład na płetwale błękitne. Ale rzadko kiedy jedna grupa ma tak wyraźny i natychmiastowy wpływ na siedlisko, w którym żyje" - napisali naukowcy w artykule, który ukazał się na łamach "African Journal of Marine Science" w czerwcu.
- Ataki samców oraz ich "gangu" spowodowały, że żarłacze z Gansbaai przyjęły nową strategię - unikania orek na dużą skalę - przekazała Towner. Dodała, że obszar ten był do tej pory zdominowany przez rekiny, nie orki.
Orka - co to za zwierzę?
Orka (Orcinus orca) należy do rodziny delfinowatych (Delphinidae). Jest najszerzej rozpowszechnionym ze wszystkich waleni, ponieważ występuje w prawie każdym środowisku morskim - od ciepłych wód równika do lodowatych obu stref polarnych. Ssaki te uważane za za najbardziej społeczne walenie. Żyją w grupach liczących 5-40 osobników przewodzonych przez najstarszą i najbardziej doświadczoną samicę.
Źródło: livescience.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Christiaan Stopforth, Sea Search Research & Conservation