TVN Meteo | Ciekawostki

Modliszki w Polsce - występowanie i zwyczaje modliszki zwyczajnej w Polsce

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
gov.pl, lasy.gov.pl
Modliszka na Mokotowie
Modliszka na MokotowieRafał
wideo 2/8
RafałModliszka na Mokotowie

Modliszki w Polsce wybierają ciepłe i nasłonecznione łąki, wrzosowiska i skraje lasów sosnowych. Gatunkiem występującym w Polsce jest modliszka zwyczajna, która może mieć zielone, brązowe lub żółtozielone ubarwienie. Modliszki widywane są w Polsce najczęściej w województwie podkarpackim, na południu i zachodzie kraju, ale coraz częściej wędrują też w inne regiony naszego kraju. 

● Modliszki w Polsce objęte są ścisłą ochroną. ● Jedynym gatunkiem modliszki w Polsce jest modliszka zwyczajna, szczególnie jej podgatunek M. religiosa polonica ● Modliszki w Polsce są zielone, brązowe lub żółtozielone. Nie są niebezpieczne dla człowieka, żywią się owadami. ● Modliszki w Polsce występują najliczniej na Podkarpaciu, ale coraz częściej spotykane są także w innych regionach Polski.

Modliszki w Polsce

Modliszki w Polsce są pod ścisłą ochroną. W Polskiej Czerwonej Księdze modliszka zwyczajna oznaczona jest jako zagrożona wyginięciem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, modliszek w Polsce nie wolno zabijać, łapać, ani niszczyć ich siedlisk.

Dorosłe modliszki (można je rozpoznać po tym, że mają skrzydła) pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Jeśli jest ciepło, można je spotkać nawet w październiku. Młode modliszki wykluwają się z jaj pod koniec maja lub na początku czerwca. Najczęściej spotykany w Polsce jest podgatunek modliszki zwyczajnej M. religiosa polonica

Modliszki w Polsce - występowanie

Modliszki w Polsce można spotkać w woj. podkarpackim (szczególnie w północnym obszarze Puszczy Sandomierskiej), na południu i zachodzie kraju, ale w związku z ociepleniem klimatu coraz częściej widuje się je też na wschodzie, w Puszczy Białowieskiej i na północy Polski, m.in. w okolicach Białegostoku. Istnieją też doniesienia o spotkaniu modliszek w centralnej Polsce, m.in. w lasach w okolicy Łodzi oraz w Puszczy Kampinoskiej (woj. mazowieckie).

Modliszka zwyczajna

Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa L.) to jedyny przedstawiciel rzędu Mantodea (modliszkowate) w Polsce. Lubi słoneczne i suche miejsca, takie jak kwitnące łąki, wrzosowiska, polany i skraje lasów sosnowych. 

Samica modliszki zwyczajnej osiąga od 50 do 75 mm długości, a samiec od 40 do 60 mm. Modliszki w Polsce są jaskrawozielone (najczęściej), żółtozielone lub brązowe. Prowadzą mało aktywny tryb życia, a z wyglądu mogą przypominać pasikoniki, jednak można je od nich odróżnić po charakterystycznej „modlitewnej” pozie odnóży chwytnych oraz ruchomej trójkątnej głowie, w której osadzone są duże oczy. 

Modliszka - czym się żywi?

Modliszki są drapieżnikami, żywią się innymi owadami, zwłaszcza szarańczakami i muchówkami, czasem także małymi kręgowcami. Modliszki nie jedzą martwych owadów. Polują na swoją zdobycz, długo pozostając w bezruchy, a gdy ta zbliży się na wystarczającą odległość, chwytają ją przednimi odnóżami i pożerają żywcem, zaczynając od głowy.

Samica modliszki po kopulacji może zjeść samca, czasami odgryza mu głowę już podczas aktu kopulacji, jeśli jest pewna, że dostarczył już wystarczająco dużo nasienia, żeby zapłodnić jaja. Nie jest to jednak regułą, zjadanie samca przez samice modliszki zazwyczaj podyktowane jest głodem. Śmiercią samca kończy się ok. ⅓ aktów kopulacji. Jeśli w okolicy nie brakuje pokarmu, samiec modliszki ma większe szanse przeżycia.

ZOBACZ TEŻ >> Ziemiórki - zwalczanie czarnych muszek w doniczce

Autor:ks//mro

Źródło: gov.pl, lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości