Jak widzą koty?

Autor:
red.
Źródło:
livescience.com, FEDIAF
Kobieta uratowała kotki w Nowym Dworze Gdańskim
Kobieta uratowała kotki w Nowym Dworze Gdańskimmonitoring miejski
wideo 2/5
monitoring miejskiKobieta uratowała kotki w Nowym Dworze Gdańskim

Koty widzą świat inaczej niż ludzie. Dobrze widzą w ciemności, ale rozróżniają mniej kolorów. Koty są krótkowidzami i widzą dobrze z odległości ok. sześciu metrów. Lepiej widzą szybko poruszające się obiekty niż te wolne. Co jeszcze wiadomo o tym, jak widzą koty?

● Koty widzą w ciemności lepiej niż ludzie. ● Koty mają szersze pole widzenia niż człowiek i lepsze widzenie peryferyjne. ● Koty widzą kolory, ale nie wszystkie. Nie dostrzegają np. czerwieni. ● Koty widza lepiej obiekty znajdujące w ruchu.

Jak widzą koty?

Koty widzą zarówno w dzień, jak i w nocy. To ważne, ponieważ koty prowadzą nocny tryb życia i w naturze to właśnie w ciemnościach polują na swoje pożywienie. 

Koty mają szersze pole widzenia niż ludzie: około 200 stopni w porównaniu z 180-stopniowym polem widzenia człowieka. Koty mają też lepsze widzenie peryferyjne (obwodowe), co oznacza, że widzą też obiekty, które znajdują się poza centralnym polem wzroku. Koty są krótkowzroczne, dobrze widzą z odległości około sześciu metrów od obiektu. Nie widzą też tak wyraźnie jak ludzie

Jak widzą koty a jak ludzie - różnice

Największa różnica wynika z budowy siatkówki. Koty mają w siatkówce więcej pręcików - receptorów, które pozwalają im dobrze widzieć w ciemności. Mają za to mniej czopków, czyli fotoreceptorów, które pozwalają na rozróżnianie kolorów. To przez różnice w budowie siatkówki koty nie potrafią rozpoznać kolorów tak dobrze jak ludzie i nie widzą tak daleko jak my. Ale to budowie siatkówki koty zawdzięczają lepszą zdolność widzenia w ciemności i lepsze widzenie peryferyjne niż ludzie. Ciekawostką jest też to, że ludzie nawet dziesięciokrotnie lepiej widzą wolny ruch, a koty lepiej dostrzegają szybko przemieszczające się obiekty.

Czy koty widzą kolory?

Koty widzą kolory gorzej niż ludzie. Nie widzą pełnej gamy kolorów. Jeszcze niedawno uważano, że widzenie kolorów u kotów ogranicza się do niebieskiego i szarego, coraz częściej mówi się jednak, że koty widzą kolory podobnie jak psy (czyli nie odróżniają czerwonych, żółtych, zielonych i pomarańczowych barw), ale z mniejszym bogactwem odcieni i nasyceniem kolorów.

Czy koty widzą w ciemności?

Tak, koty widzą w ciemności, bo są zwierzętami nocnymi. W ciemności eliptyczne źrenice kotów nocą rozszerzają się maksymalnie, dzięki czemu światło księżyca dociera do komórek wzrokowych za gałką oczną kota. Światło to jest skoncentrowane i pozwala kotom widzieć w ciemności od sześciu do ośmiu razy lepiej niż ludziom. W nocnym widzeniu kotom pomaga także błona (makata) odblaskowa, znajdująca się za siatkówką.

Autor:red.

Źródło:  livescience.com, FEDIAF

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości