Drzewa liściaste - gatunki i charkterystyka. Jakie drzewa rosną w Polsce?

Autor:
aw//mro
Źródło:
lasy.gov.pl; Rocznik Statystyczny Leśnictwa 2020
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/4
"Polska i Świat" TVN24"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"

Drzewa liściaste wiosną i latem dają schronienie od słońca, a jesienią przybierają najpiękniejsze barwy. Odpowiadamy na pytanie - jakie są drzewa liściaste w Polsce?

● W polskich lasach najpopularniejszym drzewem liściastym jest dąb. ● Brzoza charakteryzuje się białą korą, której nie sposób nie zauważyć. ● Drzewka liściaste mogą być piękną ozdobą ogrodu.

W polskich lasach stanowczą większość stanowią drzewa iglaste. Według Rocznika Statystycznego Leśnictwa 2020 drzewa iglaste stanowiły 68,2 procent powierzchni lasów, a drzewa liściaste 31,8 procent powierzchni lasów.

Jakie są drzewa liściaste?

Polskie lasy obfitują w buki, dęby, graby, brzozy, olsze, osiki i topole. Nie są to jednak jedyne drzewa liściaste, które rosną na terenie kraju. Opisujemy najpopularniejsze gatunki drzew liściastych.

Brzoza

Najpopularniejszym gatunkiem brzozy w Polsce jest brzoza brodawkowata. Jak wygląda brzoza? Jest to bardzo charakterystyczne drzewo. Ma pień pokryty gładką, srebrzystą korą, a z konarów zwisają cienkie i długie gałązki. W warstwach powierzchniowych kory znajduje się betulina, czyli substancja, która sprawia, że kora ma biały kolor.

Brzoza w październikowym zachodzie słońca ....Kontakt24

Buk pospolity, zwyczajny

Liście buków jesienią pięknie się przebarwiają. Warto wtedy wybrać się do lasu, w którym rośnie ich dużo, a buk jest trzecim najpowszechniejszym w polskich lasach spośród wszystkich drzew liściastych. Kora bukowa ma srebrzysty połysk, liście natomiast są jajowate - z wierzchu zielone, na spodzie jaśniejsze. Owoce nazywane są bukwią i są przysmakiem dzików.

ZOBACZ TEŻ: Tak obficie buk owocuje raz na nawet osiem lat. "Musimy wykorzystać ten urodzaj"

Dąb

Na terenie Polski spotkać można dęby bezszypułkowe i szypułkowe. Dęby są najpopularniejszymi drzewami liściastymi w polskich lasach. Dąb bezszypułkowy kwitnie około dwóch tygodni później niż dąb szypułkowy. Charakterystyczne dla dębów są żołędzie, które stanowią pożywienie dla wielu ptaków i ssaków.

Dąb Bartek Shutterstock

Grab

Graby rosną w polskich lasach w towarzystwie dębów i buków. Jeżeli w lesie rosną graby, wtedy taki las nazywany jest grądem. Na grabach zobaczyć można orzeszki, które okryte są skrzydełkiem z trzema klapkami.

Olcha, olsza

Najczęściej spotykanym w Polsce gatunkiem olszy jest olsza czarna. Swoją nazwę zawdzięcza ciemnej korze. Najczęściej spotkać ją można w łęgach. Charakterystyczne są dla niej małe, dwucentymetrowe szyszki i długie purpurowoczerwone kotki.

Topola osika

Zobaczyć ją można najczęściej w borach mieszanych lub na skraju lasu. Ma ciekawe, nieregularnie ząbkowane liście, które drżą przy podmuchu wiatru. To dlatego nazywana jest też topolą drżącą. Bardzo charakterystyczne dla topoli są owoce - w torebce znajduje się bardzo dużo owłosionych nasion, które unoszą się na wietrze.

Jesion wyniosły

Jego pień ma ciemnoszarą korę. Na gałązkach znajduje się pięć par ułożonych naprzeciwlegle listków i jeden na szczycie. Jesiony często można spotkać w wąwozach, lasach łęgowych, ale również w parkach. Jest to długowieczne drzewo, które może dożyć nawet 250 lat.

Wierzba płacząca

Ma bardzo charakterystyczny wygląd - jej korona pokryta jest bowiem zwisającymi, wiotkimi gałązkami. Jej liście natomiast są długie i lancetowate. Jest to drzewo ozdobne, które pięknie komponuje się w ogrodach i parkach, zwłaszcza nad zbiornikami wodnymi.

Klon jawor i klon pospolity

W Polsce rosną trzy gatunki klonu - pospolity, jawor i polny. Najczęściej spotykane są w formie alei czy drzew parkowych. Mają bardzo charakterystyczne liście, różne w zależności od gatunku. Klon pospolity ma ostro zakończone liście, a jawor nieco zaokrąglone. Charakterystyczne są też noski, czyli skrzydlaki, które dzieci zakładają sobie na nosy.

Jarzębina

Czerwone owoce tego drzewa (lub krzewu) są bardzo charakterystyczne dla polskiej jesieni. Prawdziwa nazwa tej rośliny to jarząb pospolity. Jak wygląda jarzębina? Kiedy kwitnie, pojawiają się na niej białe kwiaty, które nie pachną zbyt przyjemnie. Jesienią natomiast owocuje - pięknymi, czerwonymi koralami.

Jarzębina SHUTTERSTOCK

Drzewka liściaste

Drzewa liściaste świetnie sprawdzają się również w ogrodzie. Ich liście jesienią zmieniają kolory i sprawiają, że nie tylko latem chce się przebywać na zewnątrz. 

Kiedy przycinać drzewa liściaste? Najlepszym momentem na przycinanie drzew liściastych jest okres, kiedy nie mają liści. W większości przypadków jest to czas między listopadem a marcem. 

Jakie drzewa szybko rosną? Są to między innymi: wierzba płacząca, brzoza brodawkowata, olsza czarna czy topola osika. Jeżeli zależy ci na czasie, warto sięgnąć po te gatunki.

Jakie drzewa nie zrzucają liści na zimę? Warto zainteresować się krzewami zimozielonymi. Są to między innymi: laurowiśnia czy berberys.

SPRAWDŹ: Żywopłot zimozielony - jakie rośliny wybrać na żywopłot całoroczny?

Autor:aw//mro

Źródło: lasy.gov.pl; Rocznik Statystyczny Leśnictwa 2020

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości