Czym jest tundra i jaki klimat tam panuje?

Źródło:
TVN Meteo
TundraShutterstock

W tundrze zimą temperatura spada do -50 stopni Celsjusza, noc polarna trwa wiele miesięcy. Ziemię pokrywa tu warstwa wieloletniej zmarzliny. Jak wygląda życie w tak ekstremalnych warunkach? W artykule przedstawiamy charakterystyczną dla tundry florę i faunę oraz mieszkańców tej części globu. Odpowiadamy też na pytanie, dlaczego w tundrze nie rosną drzewa.

Termin ,,tundra'' oznacza bezdrzewny obszar w okolicach podbiegunowych na półkuli północnej, porośnięty mchami, porostami, krzewinkami i karłowatymi krzewami.Na terenach tundry występują jedynie dwie pory roku: lato i zima. Zimą trwa noc polarna, temperatura spada do -50 stopni Celsjusza. ● Rdzenni mieszkańcy tundry żyją głównie z polowań oraz łowienia ryb. ● Fauna tundry jest zdominowana przez bezkręgowce, które stanowią około 80-90% występujących tu zwierząt.

Tundra – co to jest?

Tundra to bezleśny teren porośnięty mchami, porostami, krzewinkami i karłowatymi krzewami. Występuje na półkuli północnej w bardzo surowych warunkach cieplnych klimatu okołobiegunowego. Na terenach tundry występują jedynie dwie pory roku: lato i zima. Zimą trwa noc polarna, temperatura spada do -50 stopni Celsjusza, a pokrywa śnieżna osiąga do 50 cm. Lato trwa 2-3 miesiące, w tym czasie występuje zjawisko dnia polarnego, a maksymalna temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza.

Tundra – roślinność

Tundra nie oznacza jednolitej formacji. W jej ramach wyróżniamy cztery podstawowe typy (biomy):

Lasotundra to określenie strefy, jaka występuje między bezdrzewną tundrą a tajgą. Dla strefy tej charakterystyczne jest przenikanie się roślinności tundry i tajgi. Południową część lasotundry porastają lasy, a północny region jest już ich pozbawiony. Im dalej na północ, tym mniej drzew. Tundra bezleśna przy granicach lasotundry określana jest tundrą krzewinkową.

Tundra krzewinkowa to bezleśna tundra granic lasotundry. Klimat tego obszaru tundry jest stosunkowo łagodny. Roślinność tworzą tutaj mchy, porosty, karłowate wierzby i brzozy karłowate. 

Tundra mszysto-porostowa wyznacza obszar tundry wykształcający się blisko regionów pustyni polarnej. Roślinność jest tutaj zdominowana przez mchy i porosty. 

Tundra arktyczna to inaczej pustynia polarna. Występuje tutaj surowy klimat arktyczny cechujący się niską roślinnością i występowaniem lodowców. Długotrwałe mrozy i niski poziom opadów sprawiają, że znajdziemy tu jedynie drobne skupiska mchów i porostów. 

Dlaczego w tundrze nie rosną drzewa?

Lasy rosną jedynie w obszarze lasotundry. Im dalej w stronę tundry polarnej, tym uboższa roślinność. Tundrę pokrywa warstwa wieloletniej zmarzliny i to ona sprawia, że w tundrze nie występują drzewa (ani nawet wyższe krzewy) – nie są w stanie rozwinąć systemu korzeniowego w zmarzniętej ziemi.

Mieszkańcy tundry – kim są i jak wygląda ich życie?

Im dalej na północ, tym mniejsze występowanie drzew i w ogóle roślinności. Warunki pogodowe i sam klimat staje się cięższy w ramach zbliżania się do pustyni polarnej. Jednak mimo trudnych warunków, roślinność i inne formy życia zdołały się przyzwyczaić do klimatu tundry. Co więcej, nie tylko rośliny i zwierzęta zdołały przetrwać w tych ciężkich warunkach: osiedlili się tam również ludzie, którym przyszło żyć w tym pięknym, ale jakże niegościnnym obszarze. 

Rdzenni mieszkańcy tundry żyją głównie z polowań oraz łowienia ryb. Przedmioty codziennego użytku wykonują z kości i skór zwierząt. Dawniej ludzie tam mieszkający mieszkali w budowanych samodzielnie igloo, obecnie żyją już w ogrzewanych drewnianych domach.

Wśród rdzennych mieszkańców tundry można wyróżnić m.in. Lapończyków (Europa Północna), Inuitów (Grenlandia), tereny Alaski, Kanady i Syberii), Jakuci (środkowa część Syberii), Karelowie (pogranicze fińsko-rosyjskie), Ewenkowie (południowa i środkowa Syberia), Czukcze (Półwysep Czukocki).

Zwierzęta tundry

Fauna tundry jest zdominowana przez bezkręgowce, które stanowią około 80-90% występujących tu zwierząt. Jednak i ssaki zdołały dostosować się do trudnego klimatu tundry. Charakterystycznym stworzeniem tego regionu świata jest leming, ale spotkać tu również można wilki, piżmowoły, lisy polarne, renifery, pardwy. 

Obszar tundry zamieszkiwany jest też przez niedźwiedzia polarnego, ale spotkanie tego drapieżnika na lądzie jest mało prawdopodobne (chyba że zapuścimy się w rejony Arktyki). W kanadyjskiej tundrze możemy spotkać słynnego niedźwiedzia grizzly, a syberyjska tundra jest domem niedźwiedzia kamczackiego.

W trudnym klimacie tundry nie spotkamy natomiast płazów czy gadów.

Dlaczego w tundrze dochodzi do zjawiska dnia i nocy polarnej?

Dzień polarny to zjawisko polegające na tym, że dzień w danym miejscu trwa dłużej niż 24 godziny, a w przypadku nocy polarnej to noc trwa dłużej niż 24 godziny. 

Dzień polarny w tundrze występuje w letniej porze roku, a noc polarna – w zimie. Występowanie takich zjawisk w tundrze wynika z jej położenia na globie i ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca. Do zjawiska dochodzi, ponieważ tarcza słoneczna nie chowa się za widnokręgiem. Warto zaznaczyć, że zjawisko dnia polarnego występuje naprzemiennie ze zjawiskiem nocy polarnej: jeżeli na biegunie północnym trwa dzień polarny, to na biegunie południowym trwa noc polarna. I odwrotnie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska znalazła się pod wpływem śródziemnomorskiego niżu Gabriel, który przynosi ze sobą dynamiczną aurę. W kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady deszczu i burze.

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ulewnymi opadami deszczu. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia.

Najwyższy stopień alarmów w części kraju. Tutaj będzie lać aż do rana

Najwyższy stopień alarmów w części kraju. Tutaj będzie lać aż do rana

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Groźny niż Gabriel wkroczył do Polski. Bardzo obfite opady deszczu doprowadziły już do pierwszych zalań, między innymi na Śląsku i w województwie łódzkim. Z powodu gwałtownej aury ewakuowano uczestników obozów harcerskich i młodzieżowych w czterech regionach kraju.

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja w województwach

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja w województwach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stan rzek w Polsce. Obfite opady deszczu powodują, że przybywa wody w ciekach wodnych. W części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. Na dwóch stacja przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na środę 9.07. Przed nami wyjątkowo deszczowa noc i dzień. Spodziewane są intensywne opady, lokalne burze oraz porywisty wiatr. Termometry wskażą maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Źródło:
NDTV, Antara News

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr