Arleta Unton-Pyziołek
 • Słońce nie zniknie z polskiego nieba. Promyki przesłonią tylko mgły

  10-10-2018 14:40 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Poranne jesienne mgły będą towarzyszyć nam długo

  Shutterstock

  W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodniej robi się nocami, a miejscami pojawiają się mgły i zamglenia. Jak pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, mogą one nam towarzyszyć prawie codziennie - taki już urok października. Kolejne dni pozostaną ciepłe, z temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza.

  Polska znajduje się pod wpływem rozległego wyżu Wiktor znad Ukrainy. Jak to w jesiennym, październikowym wyżu bywa, dni i noce są pogodne, ale nad ranem tworzą się liczne mgły, mgły przyziemne i zamglenia. W wyniku wypromieniowania ciepła w czasie coraz dłuższych nocy, grunt mocno się wychładza, spada temperatura powietrza i tym samym para wodna ulega skropleniu. Tworzy się zawiesina drobniutkich kropelek wody w powietrzu - powstają mgły, szczególnie w miejscach podmokłych, w obniżeniach terenu, przy rzekach i w lasach.

  Malownicze mgły

  Mgły są malownicze, jednak miejscami mogą zwiększać śliskość jezdni i utrudniać komunikację.

  W środę rano mgły i zamglenia pojawiły się w każdym regionie kraju. Widzialność miejscami wynosiła od 50 do 300 metrów. Najwięcej mgieł było na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodnim Mazowszu oraz Podlasiu. O tej porze roku mgły utrzymują się zwykle do około godziny 10.

  Również w czwartek nad ranem miejscami będzie mgliście. Najgęstsze mgły spodziewane są w południowo-wschodnich regionach Polski.

  Takich poranków będzie jeszcze sporo, gdyż wyżowa pogoda utrzymać się może do 20 października. Wyż nad południowo-wschodnią Europą, we współpracy z niżem znad Atlantyku, wolno, ale konsekwentnie zaciąga ciepłe masy powietrza znad Turcji, Bliskiego Wschodu oraz basenu Morza Śródziemnego. Dni więc będą pogodne, słoneczne i ciepłe, jednak noce chłodniejsze i zamglone. Po upływie dwóch, trzech godzin po wschodzie słońca, gdy temperatura zaczyna wzrastać, mgły będą się rozmywać.

  Gęstsze w listopadzie

  Jednak w listopadzie, kiedy noce będą jeszcze dłuższe, temperatura niższa, a "moc grzewcza" słońca słabsza, mgły utrzymywać się będą do południa, by pewnego dnia nie rozmyć się wcale. Listopad to czas królowania tak zwanych zgniłych wyżów, z mgłami i szarymi chmurami Stratus.

  Jak powstają?

  Ruchy osiadające powietrza w wyżu nie pozwalają mgle i chmurom unieść się wysoko nad ziemią i rozwiać, tylko więżą je w warstwie do około 600-800 metrów nad gruntem. Ten cienki pas silnej wilgoci przy ziemi potrafi utrzymywać się nawet do 10 dni. Oddziałuje to na nas negatywnie nie tylko z powodu braku dopływu promieni słonecznych, pogłębiającej się jesiennej depresji, ale też ze względu na wzrost zanieczyszczeń - pyłu, dymu w nieprzewietrzanych miastach, dolinach i kotlinach.

  W kolejnych dniach wciąż ciepło

  W świetle najnowszych materiałów prognostycznych temperatura wynosząca lub przewyższająca 20 stopni Celsjusza będzie się utrzymywać w Polsce nawet do poniedziałku. Najchłodniejszym regionem pozostanie Suwalszczyzna, a najcieplejszym Dolny Śląsk, gdzie w czwartek na termometrach zobaczymy nawet 25 stopni.

  Odczucie ciepła może obniżać wiatr, który w najbliższych dniach okresami będzie wiał z prędkością 50 kilometrów na godzinę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...