Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 20°C 9°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • W górach szlaki są śliskie, leży mokry śnieg. "Wrażenie chłodu potęguje wiatr"

  17-10-2020 12:50 Trudne warunki w polskich górach
  Pogoda na czwartek 24.12 tvnmeteo.pl

  Sobota to nie najlepszy dzień na wędrówki po górach. W Beskidach panują trudne warunki na szlakach - jest ślisko i błotniście, leży mokry śnieg. Podobnie jest w Tatrach. Ratownicy apelują o zachowanie bezpieczeństwa.

  Pogoda w sobotę nie zachęca do wędrówek beskidzkimi szlakami. W górach jest zimno i pochmurno. 

  - Warunki na szlakach są trudne i bardzo trudne. W takim dniu zachęcamy raczej do podziwiania gór z dolin. Powyżej 1000 metrów nad poziomem morza leży do 10 centymetrów śniegu. Szlaki są błotniste i śliskie. Widoczność na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej nie przekracza 50 metrów. W takich warunkach łatwo zabłądzić - poinformował ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku.

  "Wrażenie chłodu potęguje wiatr"

  W górach jest zimno. Na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej w sobotę rano było 0 st. C. - W partiach szczytowych temperatury są ujemne. Wrażenie chłodu potęguje wiatr - dodał goprowiec.

  Turyści, wybierając się na pieszą wycieczkę, muszą się ubrać adekwatnie do warunków. Podstawą są solidne buty oraz nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie. Należy też pamiętać, że coraz szybciej zapada zmrok. Trzeba więc odpowiednio zaplanować wycieczkę.

  GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

  Niekorzystnie w Tatrach

  W Tatrach również panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. - W sobotę rano w Tatrach powyżej 1400 metrów nad poziomem morza padał śnieg. Na szlakach powyżej górskich schronisk jest bardzo ślisko. Na Kasprowym Wierchu leży już siedem centymetrów śniegu, a termometry wskazują tam dwa stopnie mrozu - powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW.

  W partiach reglowych szlaki są bardzo mokre i miejscami zalane. W niektórych miejscach zalega mokry śnieg. Tatry spowija gęsta mgła, przez co góry są zupełnie niewidoczne z Zakopanego.

  W Tatrach trwają remonty szlaków. Obecnie prace są prowadzone w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka - Hala Gąsienicowa, ale szlak jest czynny. Niewielkie utrudnienia związane z remontem mogą wystąpić również na szlaku z Kuźnic w stronę Kalatówek.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....