Informacje
 • Dlaczego Polacy nie noszą maseczek? Epidemiolog wskazuje przyczyny

  30-07-2020 09:30 Kto nosi maseczki w Polsce?
  Jak Polacy noszą maseczki? TVN24

  Z czego wynika fakt, że coraz więcej Polaków nie nosi maseczek? Na to i inne pytania odpowiadała we "Wstajesz i wiesz" profesor Maria Gańczak.

  Z raportu przeprowadzonego przez Uniwersytet Zielonogórski wynika, że jeden na trzech Polaków nie nosił maski ochronnej w czasie pandemii SARS-CoV-2, mimo rządowego rozporządzenia. Odsetek noszących maski jest szczególnie niski wśród młodych mężczyzn.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O RAPORCIE W SPRAWIE NOSZENIA MASECZEK

  Badania przeprowadzili studenci Wydziału Lekarskiego, Collegium Medicum we współpracy z prof. dr inż. Marcinem Korzeniem z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. med. Maria Gańczak.

  - Badanie to było wykonane w 13 województwach Polski, więc objęliśmy nim dosyć duża grupę Polaków. Badanie było przeprowadzone przez studentów IV roku wydziału lekarskiego - mówiła mówiła we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 epidemiolog Maria Gańczak. Z czego wynika fakt, że coraz więcej Polaków nie nosi maseczek?

  Polacy oswoili się problemem

  - Oswoiliśmy się z problemem COVID-19. W miarę upływu czasu, bo to badanie było przeprowadzone w trzech kolejnych tygodniach maja, obserwowaliśmy dookoła ludzi, którzy nie do końca do tego rozporządzenia w sprawie noszenia masek podchodzili prawidłowo, po prostu tych masek nie nosili - mówiła profesor Gańczak. - Nie było też dobrego przykładu ze strony rządzących, ze strony polityków, bo widzieliśmy, że również i oni, osoby, które darzymy wielkim zaufaniem, tych masek nie noszą w przestrzeni publicznej - dodała. Zdaniem epidemiolog ważnym elementem byłoby egzekwowanie prawa przez odpowiednie służby. Z raportów policji wynika, że w okresie prowadzenia badań nie było zbyt wielu mandatów dotyczących tego rozporządzenia.

  Kto lepiej nosi maseczki?

  Z badania wynika, że istotnie więcej kobiet (odpowiednio 79,2 procent; 73,3 procent oraz 71,4 procent) niż mężczyzn (odpowiednio 68,1 procent, 58,9 procent oraz 59,9 procent) nosiło maski ochronne we wszystkich okresach prowadzenia obserwacji. Czemu kobiety częściej noszą maseczki i robią to prawidłowo? Zdaniem profesor Gańczak może to wynikać z faktu, że kobiety generalnie bardziej przestrzegają prawa i rozporządzeń, i nie dotyczy to tylko masek. Mężczyźni określani są jako"risk-takers", czyli ci, którzy podejmują ryzyko.

  Ponadto z raportu wynika, że lepiej noszą maseczki osoby starsze. - Im starsi jesteśmy, tym bardziej przykładamy się do noszenia masek. Szczególnie dobrze noszą maski osoby po 60. roku życia - mówiła epidemiolog. Dodała, że bardzo źle wygląda to u osób poniżej 20. roku życia.

  - Bardzo mało w tej epidemii jest edukacji społecznej. Bardzo niewiele jest przekazów, że maski rzeczywiście są skuteczne, dlaczego są skuteczne, i też przekazu takiego, że tylko wtedy są skuteczne, kiedy nosimy je prawidłowo - mówiła profesor. - Z badania wynika, że mniej więcej połowa Polaków, którzy noszą maski, nosi je w sposób nieprawidłowy - dodała. Epidemiolog podkreśla, że noszenie masek jest szczególnie ważne w przypadku osób po 60. roku życia.

  Zobacz całą rozmowę z profesor Marią Gańczak:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...