Informacje
 • 1 czerwca na Kasprowym Wierchu. "Dużo śniegu, tej zimy tyle nie widzieliśmy"

  01-06-2020 15:14 "Pogoda spłatała nam figla"
  Turyści zachwyceni zimą na Kasprowym TVN24

  - Pogoda spłatała nam figla - mówią ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na Kasprowym Wierchu, na którym nie brakuje turystów, leży 38 centymetrów śniegu.

  Na Kasprowym Wierchu zima w pełni. Całkowita grubość pokrywy śniegu wnosi 38 centymetrów. W poniedziałek o godzinie 13 termometry pokazywały 2 stopnie Celsjusza. W związku z sytuacją pogodową w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  "Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - napisało w komunikacie TOPR.

  Zadowoleni turyści

  Śnieg robi duże wrażenie na turystach na Kasprowym Wierchu. - Miło nam, że tu jesteśmy, w tak pięknych okolicznościach. Mamy czerwiec jak widać na załączonym obrazku - powiedział jeden z turystów z rodziną.

  - Dużo śniegu, tej zimy tyle nie widzieliśmy, chyba że na nartach. Taki Dzień Dziecka postanowiliśmy sobie w górach jeszcze w tym roku spędzić - dodała jego żona.

  TOPR-owcy ostrzegają

  - Pogoda trochę spłatała nam figla. Powyżej 1600 metrów mamy pierwsze ślady tego świeżego śniegu, który w ostatnich dniach sypał. Im wyżej tym śniegu jest więcej - mówił ratownik TOPR Edward Lichota. - Warunki do uprawiania turystyki są dosyć ciężkie, szlaki są śliskie, zabłocone, wyżej jest oblodzenie i ten świeży śnieg, który nie ułatwia wędrowania - dodał.

  Ratownik TORPR podkreślił, że warunki są zimowe i osoby, które zamierzają iść w góry, powinny mieć ze sobą odpowiedni sprzęt typu czekan, raki. - Mamy pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, wróciliśmy z powrotem do prognozowania stopnia z powodu tego dużego opadu śniegu - dodał Lichota.

  W kolejnych dniach pogoda zbytnio się nie poprawi, w partiach szczytowych Tatr prognozuje się opady śniegu. - Te prognozy nie zachęcają do turystyki - mówił ratownik.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....