Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 12°C 4°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Majówka deszczowa i burzowa. Tuż po niej napływ powietrza z Afryki

  28-04-2020 15:40 Prognoza pogoda tvnmeteo.pl na pięć dni
  Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (Ventusky.com) Ventusky.com

  W najbliższych dniach należy spodziewać się opadów i burz. Długi weekend majowy także będzie obfitował w gwałtowne zjawiska. Sprawdź, co szykuje dla nas pogoda w majówkę.

  Najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych rozciągających się od Wysp Brytyjskich, przez Holandię, Polskę po zachodnią Rosję. Nad krajem przemieszcza się z zachodu na wschód deszczowo-burzowy front atmosferyczny. Z południa napływa ciepłe i wilgotne powietrze, tylko nad północną część kraju napłynie chłodne powietrze polarne znad Skandynawii.

  W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych z głównym centrum przemieszczającym się znad Wysp Brytyjskich w stronę Skandynawii. Stąd pogoda będzie typowa dla wiosny, z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Ciepłe masy powietrza będą jeszcze wnikać z południa nad Polskę jednak od północy zostaną stopniowo wyparte przez nieco chłodniejsze masy powietrza polarnego. Opady i burze mają mieć natężenie słabe i umiarkowane, tylko lokalnie na południu - szczególnie w górach - silne. Dopiero po majówce widać duże ocieplenie związane z napływem zwrotnikowych mas powietrza znad Afryki. Przewidywane punktowe opady deszczu nie zmniejszą znacznie zagrożenia pożarowego, a wyładowania atmosferyczne stanowią niebezpieczeństwo dla suchych lasów.

  Zagrzmi

  W środę na niebie wystąpi umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste. Okresami pojawią się opady deszczu do 5-10 litrów na metr kwadratowy, a na południu, wschodzie i w centrum kraju niewykluczone są burze z opadami do 20 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i w rejonie Zatoki Gdańskiej, przez 19 st. C w centrum kraju, do 24 st. C na Podkarpaciu. Powieje z kierunków północnych, na południu i wschodzie - z południowego zachodu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny. Podczas burz rozpędzi się do 90 km/h.

  Czwartek przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie. Na zachodzie i południu kraju okresami popada do 5-10 l/mkw, a na zachodzie zagrzmi. Temperatura maksymalna sięgnie od 14 st. C na Suwalszczyźnie do 20 st. C w centrum i na Dolnym Śląsku. Południowy i wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, jednak okresami jego porywy mogą przybierać na sile. W burzach powieje z prędkością do 80 km/h.

  Prognoza na majówkę

  Długi weekend majowy zaczniemy umiarkowanym i dużym zachmurzeniem oraz opadami deszczu do 10-20 l/mkw. przemieszczającymi się z zachodu na wschód. Na Podkarpaciu należy spodziewać się burz. Opady nie pojawią się jedynie w północno-wschodnich regionach. Termometry pokażą maksymalnie od 17 st. C na północy do 20 st. C w centrum kraju i na południu. Południowo-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami silniejszy, a w burzach osiągnie do 80 km/h.

  Sobotnie niebo pokryte będzie umiarkowanym i dużym zachmurzeniem. Należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu do 1-5 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 17 st. C w centrum kraju do 18 st. C na wschodzie. Słabo i umiarkowanie powieje z zachodu. Okresami w porywach może wiać dość silnie.

  Na niedzielę prognozuje się umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste. Wystąpią przelotne opady deszczu do 5-20 l/mkw, a na południu kraju burze z opadami do 30 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 15 st. C na północy, przez 16 st. C w centrum kraju, do 18 st. C na Podkarpaciu. Powieje umiarkowany i okresami dość silny wiatr z zachodu. Podczas burz osiągnie do 90 km/h.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...