Informacje
 • 2020 to rok przestępny. Ile dni ma luty?

  22-02-2020 10:12 Dodatkowy dzień

  2020 jest rokiem przestępnym

  Shutterstock

  W tym roku do lutego dodamy jeden dzień. Będzie miał on zatem nie 28, a 29 dni. Taka sytuacja zdarza się raz na cztery lata, kiedy mamy do czynienia z rokiem przestępnym.

  2020 rok jest rokiem przestępnym. Oznacza to, że do końca najkrótszego miesiąca, czyli lutego, dodajemy jeden dzień. Cały rok ma więc 366 zamiast 365 dni. Rok przestępny zdarza się raz na cztery lata. Poprzednim takim był 2016.

  Długość roku wyznacza ruch obiegowy Ziemi, czyli jej obieg wokół Słońca. Trwa 365 dni i nieco więcej. Ziemia okrąża Słońce dokładnie w trakcie 365,24 dnia, przeliczając dokładnie na czas w kalendarzu, gdzie każdy dzień liczy 24 godziny.

  Rok przestępny. Dlaczego?

  Rok przestępny występuje tylko w kalendarzach o rachubie opartej na ruchu obiegowym Ziemi. Ma to na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego, czyli słonecznego. Rok słoneczny określa czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca przez punkt równonocy wiosennej i wyznaczany jest naturalnie. Natomiast czas trwania dni, miesięcy i roku w kalendarzu ustala się umownie. W związku z tym z obydwu typów mierzenia czasu wynikają rozbieżności.

  Z tego powodu raz na cztery lata zdecydowano się dodać jeden dzień w roku. W innym razie wraz z biegiem czasu doszłoby do takiej sytuacji, kiedy lato na półkuli północnej przypadałoby na styczeń i inne zimowe miesiące.

  29 lutego

  Lata przestępne zapoczątkował Juliusz Cezar w 45. roku przed naszą erą. Rzymianie przyjmowali jednak, że w roku przestępnym dwa razy powtarza się 24 lutego. Nazywani ten dzień bissextilis, ponieważ 24 lutego w kalendarzu rzymskim to sextus Kalendas, a w roku przestępnym występuje dwa razy. Stąd w kalendarzu liturgicznym dodatkowy dzień nie występuje 29 lutego, a przyjmuje się, że to dzień między 23 a 24 lutego. Powoduje to przesunięcie obchodów wspomnień świętych w Kościele katolickim przypadających na okres 24-28 lutego na następny dzień.

  29 lutego jest dodatkowym dniem w kalendarzu gregoriańskim obowiązującym między innymi w Polsce. Następne taki dzień wystąpi w 2024 roku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....