Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Śnieżyce, ulewny deszcz i powodzie. Gwałtowna pogoda w Stanach Zjednoczonych

  29-11-2019 11:19 Wiele dróg było nieprzejezdnych

  Burze śnieżne sparaliżowały ruch drogowy i lotniczy w Stanach Zjednoczonych. Na zablokowanych drogach utknęły samochody. W południowej Kalifornii padał ulewny deszcz, którzy poskutkował powodzią.

  W czwartek w Święto Dziękczynienia potężna śnieżyca uderzyła w zachodnie USA. Pogoda mogła pokrzyżować świąteczne plany milionom Amerykanów. Burza przesuwała się z północnej Kalifornii w kierunku jej południowej części. Towarzyszyły jej intensywne opady śniegu, które spowodowały liczne utrudnienia w dotarciu do domu na święta. Wiele dróg, w tym autostrad w południowej Kalifornii, zostało zamkniętych. Autostrada międzystanowa nr 5 prowadząca przez przełęcz górską była zablokowana w obu kierunkach. Służby drogowe odśnieżały drogę i odkopywały zasypane tam samochody.

  Ostrzeżenia

  Rejony południowej Kalifornii i Arizony nawiedziły również ulewne deszcze. - Z powodu obfitych opadów w południowej Kalifornii w kilku obszarach wokół Los Angeles powstała powódź - poinformował Alyson Hoegg, starszy meteorolog z AccuWeather. Powodzie wystąpiły w hrabstwach Ventura i Los Angeles w stanie Kalifornia. Spadło tam 5-10 litrów wody na metr kwadratowy na godzinę.

  Meteorolodzy z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (National Weather Service) prognozują, że w piątek śnieżyca przesunie się w głąb kraju, w kierunku Wielkich Równin.

  - Wydaliśmy ostrzeżenia dla stanów Kolorado, Wyoming, Minnesota i dla górnego półwyspu Michigan ze względu na obfite opady śniegu i silny wiatr - powiedział Todd Krause z NWS.

  Bomba cyklonowa

  Taka gwałtowna pogoda spowodowana była bombą cyklonową - zjawiskiem, do którego dochodzi przy gwałtownym spadku ciśnienia (o co najmniej 24 hektopaskali w ciągu 24 godzin).

  Jak podała NWS, w poniedziałkową noc barometry w rejonie południowo-wschodniego Oregonu i północno-zachodniej Kalifornii pokazały 1018 hektopaskali, a już we wtorek wieczorem odnotowano 970 hektopaskali. To spadek ciśnienia o 48 hektopaskali.

  W środę pogoda przyniosła spore utrudnienia w stanie Oregon. W wielu rejonach spadło ponad 120 centymetrów śniegu, co sparaliżowało ruch drogowy, w tym na międzystanowej autostradzie nr 5.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....