Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 25°C 13°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Góry i niebezpieczna pogoda. "Jeśli wybieramy się z rodziną, jesteśmy za nich odpowiedzialni"

  23-08-2019 12:55 Bezpieczeństwo przede wszystkim
  "Wakacje są takim momentem, gdzie my troszkę luzujemy" TVN24

  - Wakacje są takim momentem, gdzie my troszkę luzujemy, to bezpieczeństwo gdzieś odkładamy na bok - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" przewodnik turystyczny Bartosz Osumek. Jak zauważył, wybierając się w góry z rodziną, bierzemy za nią odpowiedzialność. Dlatego konieczna jest ocena umiejętności wszystkich uczestników wyprawy.

  W czwartek w Tatrach pojawiła się burza. Z powodu uderzenia pioruna cztery osoby zginęły, rannych jest ponad 150 osób.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O WYDARZENIACH W TATRACH

  Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" podróżnik i przewodnik turystyczny Bartosz Osumek, wybierając się w góry powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o bezpieczeństwo nasze i naszych podopiecznych.

  - Wakacje są takim momentem, gdzie my troszkę luzujemy, to bezpieczeństwo gdzieś odkładamy na bok. Natomiast tutaj bardzo ważną rzeczą jest to, abyśmy bezpieczeństwo dali na pierwszym miejscu. Jeśli wybieramy się z rodziną, jesteśmy za nich odpowiedzialni - podkreślił mężczyzna.

  Ocenić umiejętności wszystkich turystów

  Zauważył również, że istotną kwestią jest wzięcie pod uwagę kondycji i umiejętności wszystkich uczestników naszej wyprawy, w szczególności dzieci.

  - Bo dla nas to może być przyjemność - wyjście w góry, odpoczynek, złapanie powietrza, zrelaksowanie się, ale niekoniecznie to wyjście dla dziecka może być atrakcyjne. Dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy po prostu obserwowali nasze dzieci - mówił Osumek i podkreślił, by zwrócić szczególną uwagę na umiejętności i możliwości kondycyjne najmłodszych uczestników wyprawy. Przewodnik zachęcił także, aby korzystać z wiedzy i doświadczenia znajomych, którzy podróżują w góry oraz klubów górskich.

  >>>SPRAWDŹ, CO ROBIĆ, KIEDY W GÓRACH ZASTANIE CIĘ BURZA


  Prognoza priorytetem

  Osumek powiedział, że w przypadku każdych gór zmiany pogody mogą być gwałtowne - z minuty na minutę.

  - Jeśli chodzi o pogodę górską, pamiętajmy - ta pogoda się zmienia naprawdę bardzo szybko - stwierdził. Niebezpieczne burze rozwijają się w górach zwykle około południa lub w godzinach popołudniowych. Przewodnik zalecił, aby - planując wysokogórskie wyprawy - wyruszać wcześnie rano. Podkreślił, że przed każdym wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę.

  Zwrócił również uwagę na schroniska, które nie służą jedynie odpoczynkowi, ale również zasięgnięciu informacji o sytuacji pogodowej, jaka panuje w miejscu, które jest celem naszej wyprawy.

  >>> SPRAWDŹ, GDZIE POGODA MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNA W NAJBLIŻSZYCH DNIACH

  Plan B

  Często zdarza się, że z powodu pogody musimy zmienić trasę naszego zwiedzania czy spaceru. I na to przewodnik ma radę.

  - Bardzo ważną rzeczą są nasze ambicje. Jeśli sobie zakładamy jakiś cel, to zawsze miejmy cel dodatkowy - mówił. Dodał, że w sytuacji, kiedy wiemy, że danego dnia będzie padało - nie warto ryzykować.

  Piękne, ale groźne

  Osumek zaznaczył, że Giewont jest wyjątkowo chętnie odwiedzanym miejscem ze względu na swój majestat i niesamowite widoki.

  - Ale sam szczyt to przede wszystkim skała. Samo podejście pod krzyż to są łańcuchy, którymi tak naprawdę się poruszamy. Wystarczy mały deszcz, mała mżawka i te skały, po których chodzimy, kiedy są suche, nagle stają się mokre i wystarczy chwila, aby się poślizgnąć - powiedział.

  Dodał, że osoby, które w czwartek wchodziły na Giewont, trzymały się łańcucha, ponieważ skały były śliskie. - Chodziło o ich bezpieczeństwo, a niestety okazało się, że tutaj uderzenie pioruna spowodowało taką, a nie inną sytuację - dodał.

  Całą rozmowę z Bartoszem Osumkiem zobaczysz tutaj:


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...