Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Sprawdź, co szykuje dla nas pogoda w lipcu i sierpniu

  27-06-2019 09:52 Tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński
  Rekordy ciepła i prognoza na najbliższe dni według Wojciecha Raczyńskiego tvnmeteo.pl

  Synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński przewiduje, że najbliższe dni przyniosą nieco chłodniejszą aurę. Jednak według wstępnych prognoz, upały wrócą, a lipiec będzie nieco cieplejszy niż zazwyczaj.

  Według prognozy amerykańskich synoptyków z AccuWeather wydanej pod koniec maja, latem w Europie Środkowej spodziewane są fale upałów.

  - Według ostatnich danych, lipiec będzie nieco powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, a sierpień będzie w normie - przyznał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński.

  Długoterminowe prognozy na tegoroczny lipiec zapowiadają, że średnia miesięczna temperatura będzie o około 1 stopień Celsjusza powyżej normy. Suma opadów zaś nie zmieni się szczególnie mocno.

  Prognozy na sierpień z kolei podają, że średnia miesięczna temperatura będzie podobna do tej z poprzednich lat. Prawdopodobnie deszczu będzie jednak nieco mniej niż zwykle.

  - Modele matematyczne użyte do tych prognoz bazują głównie na danych statystycznych, ale według mojej opinii dla Europy centralnej dość dobrze się sprawdzają. Reasumując, lato będzie ciepłe i raczej suche - stwierdził Raczyński

  Padały rekordy

  W środę w wielu krajach Europy termometry wskazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Z tak wysoką temperaturą musieli zmierzyć się między innymi Francuzi i Hiszpanie.

  Również w Polsce, w niemal całym kraju, temperatura maksymalna przekraczała wartość 30 stopni Celsjusza. Pojawił się także nowy rekord temperatury w czerwcu - w Radzyniu w województwie lubelskim około godziny 15.20 termometry wskazały aż 38,2 stopnia Celsjusza.

  - Rekordowa temperatura dla czerwca to 35,4 stopnia Celsjusza w 1963 roku - w Łodzi i Zamościu [...] Padł również rekord dla Warszawy, wynosił 33,3 stopnia, a wczoraj było 35 - mówił Wojciech Raczyński.

  Przyjdzie ochłodzenie

  Po dość chłodnym i deszczowym maju czerwiec zdaje się wyjątkowo gorący. Jak powiedział synoptyk, najbliższe trzy dni przyniosą nieco ochłodzenia.

  - Mamy niż nad Białorusią i front chłodny związany z tym niżem. Postępuje od północy na południe kraju i za nim napływa chłodne powietrze znad Skandynawii. On jest, powiedzmy, umiarkowanie chłodny - także temperatura spadnie, odetchniemy przez najbliższe trzy dni - dodał Raczyński.

  Według modeli synoptycznych, upały powrócą w niedzielę. Temperatura nie będzie jednak już aż tak wysoka.

  - [Wartości - przyp. red.] rekordowe już nie będą, do 33 stopni na południowym zachodzie kraju, a później po upalnej niedzieli znowu ochłodzenie i temperatura będzie już "w miarę normalna" jak na tę porę roku - stwierdził.

  Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

  Jak powiedział Wojciech Raczyński, mimo rozwoju technologii w codziennej pracy synoptyka nadal wykorzystywane są termometry. Aby stworzyć idealne warunki do pomiaru temperatury, konieczne jest umieszczenie termometru na wysokości dwóch metrów w tak zwanej klatce meteorologicznej. W ten sposób bada się temperaturę powierzchni ziemi.

  - Jest jeszcze temperatura przy gruncie, mierzona pięć centymetrów nad powierzchnia gruntu. Ona się różni, w dzień może być wyższa, a w nocy może być o trzy-cztery stopnie Celsjusza niższa - powiedział.

  Całość rozmowy obejrzysz tutaj:

 • Opis
  No po prostu jest tak opisana prognoza na lato że ten kto to napisał, powinien Pulitzera dostać .
  ~haha /2019-06-28 15:13
 • Upały
  Podwieczorek z Wojciechem !
  Bajkopisarstwo pierwszej wody, śmiech pusty Nas ogarnia jak sie to czyta....
  ~TREN /2019-06-27 21:58
 • Oby deszcze
  bo znowu susza.
  ~Nick /2019-06-27 15:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...