Informacje
 • Orki z "więzienia dla waleni" wracają na wolność

  21-06-2019 20:12 Rosjanie zaczęli je wypuszczać
  Pierwsze spotkanie naukowców z orkami (NOAA) NOAA

  Rosjanie zaczęli wypuszczać na wolność walenie, które przetrzymywane były w ciasnych zagrodach niedaleko miasta Nachodka nad Morzem Japońskim.

  Rosyjski wicepremier Aleksiej Gordiejew poinformował w czwartek, że w ciągu czterech miesięcy walenie zostaną wypuszczone z powrotem tam, gdzie zostały schwytane.

  - Na zalecenie naukowców podjęliśmy jedyną rozsądną decyzję, aby ponownie umieścić zwierzęta w ich naturalnym środowisku, z którego zostały schwytane - powiedział Gordiejew.

  Uwolnienie orek zbiegło się w czasie z tradycyjnym "dialogiem z narodem" prezydenta Rosji - Władimira Putina. Wśród dziennikarzy pojawiła się sugestia, że te dwa wydarzenia mogły nie być przypadkowe i rosyjski przywódca mógł być odpowiedzialny za ich uwolnienie.

  Trudna akcja

  - Od początku operacja przeniesienia jest bardzo stresująca dla zwierząt, ponieważ są one wyciągane z wody, umieszczane w różnych basenach. Aby złagodzić ten stres, trenerzy są blisko nich. Zwierzęta potrzebują osób, którym ufają - mówił Viacheslav Bizikov, zastępcza szefa Rosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Rybołówstwa i Oceanografii.

  Reporter z lokalnej telewizji podał, że na początku uwolniono dwie orki.

  W październiku ubiegłego roku świat obiegły zdjęcia 11 orek i 87 białuch arktycznych (zwanych też walami białymi) przetrzymywanych w małych, ciasnych basenach tymczasowych niedaleko miasta Nachodka nad Morzem Japońskim. Zwierzęta zostały złapane w rejonie Morza Ochockiego. Zdaniem rosyjskiego Greenpeace'u, walenie miały zostać prawdopodobnie sprzedane do Chin. Zwierzęta te są tam ogromną atrakcją wśród turystów.

  W sprawę "więzienia dla waleni" zamieszane są cztery rosyjskie firmy. Oskarżono je o naruszenie zasad połowu i maltretowanie zwierząt. Trwa śledztwo w tej sprawie. Pojedyncze osobniki orek są warte kilka milionów dolarów, a białuch - dziesiątki tysięcy dolarów.

  Zgodnie z Międzynarodową Konwencją o uregulowaniu połowów wielorybów z 1982 roku, walenie mogą być przetrzymywane wyłącznie w celach naukowych i edukacyjnych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....