Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Najwięcej jest nocków rudych, a najmniej mroczków pozłocistych. Policzyli nietoperze

  21-02-2019 15:43 W Suwalskim Parku Krajobrazowym
  Wypuścili na wolność blisko tysiąc nietoperzy ENEX

  Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego zakończyli zimowe liczenie nietoperzy, które obecnie zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się 173 osobników. Ssaki te hibernują w ponad dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.

  Jak poinformowała dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska, pracownicy parku doliczyli się 173 nietoperzy. Od 2012 roku ich liczba rosła z roku na rok. W ubiegłym roku naliczono ponad 200 nietoperzy.

  - W tym roku naliczyliśmy mniej nietoperzy, ale nie wiem, dlaczego ich populacja się zmniejszyła, bo takich badań nie prowadzimy. Cały czas dbamy o nie i na pewno nic im nie grozi - powiedziała Świerubska.

  Poinformowała, że w parku występuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mopek, nocek rudy, mroczek pozłocisty i nocek Natterera. Najliczniejszy jest nocek rudy - doliczono się 72 osobników tego gatunku, a najrzadszy jest mroczek pozłocisty - 18 osobników.

  Budują budki, remontują piwnice

  SPK od kilkunastu lat prowadzi badania nad nietoperzami przebywającymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Suwalski Park Krajobrazowy i Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego "Kraina Hańczy" wyremontowało w tym czasie kilkanaście piwniczek. Pracownicy tych instytucji rozwiesili także ponad 50 budek, w których ssaki te przebywają latem.

  Dyrektor parku dodała, że od lat miłośnicy nietoperzy dbają o to, by piwniczki spełniały wymogi bytowania tych ssaków.

  - Piwniczki nie mogą przemarzać, ale nie mogą też być za ciepłe, nie powinno być w nich też przeciągów. Przede wszystkim powinny zapewniać odpowiednie schronienie, na przykład poprzez odpowiednie szczeliny pomiędzy kamieniami i w stropie - powiedziała Świerubska.

  Te tereny im służą

  Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego występują także nietoperze z takich gatunków jak nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. Część z nich bytuje tylko latem. Przed zimą odlatują.

  Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje i osiedla się kolonia około pięciuset osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

  W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...