Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń

Informacje

 • Pozew zbiorowy przeciwko państwu o smog. "Będziemy stanowić realną siłę"

  27-01-2019 13:51 Walka ze smogiem w sądzie
  Pozew wobec państwa w sprawie smogu rozniósł się szerokim echem TVN24

  Wyrok w procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak już zapadł. W najbliższych miesiącach do sądu ma trafić również pozew zbiorowy w sprawie smogu. Aktorka ma nadzieję, że dołączy do niego wiele osób. - Wtedy będziemy stanowić realną siłę - podkreśliła.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

  Inicjatorką akcji "Pozywam za Smog" jest aktorka Katarzyna Ankudowicz. Za jej sprawą włączyli się w nią między innymi: Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr czy Tomasz Sadlik. Dotąd do sądów trafiały pozwy indywidualne dotyczące między innymi naruszenia dobra osobistego, jakim jest zdrowie.

  W przygotowaniu jest jednak pozew zbiorowy przeciwko państwu. - Spodziewamy się, że nastąpi to w końcówce pierwszej połowy roku - mówił mecenas Radosław Górski, radca prawny zaangażowany w akcję. Jak dodał, do marca dołączyć do pozwu może każdy obywatel.

  - Nie sądzę, żeby Ministerstwo Środowiska i inne ministerstwa się przejęły Grażyną Wolszczak, ale liczę, że społeczeństwo zacznie się przyłączać do tego pozwu zbiorowego i wtedy będziemy stanowić realną siłę - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Grażyna Wolszczak.

  Pozew za smog

  Grażyna Wolszczak, aktorka i producentka teatralna, pozwała w listopadzie ubiegłego roku Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem. W czwartek zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zasądził od Skarbu Państwa, ministra środowiska i ministra energii pięć tysięcy złotych, które mają przekazać na fundację onkologiczną Unicorn z Krakowa. "Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska" - brzmiało uzasadnienie. Wyrok nie jest prawomocny. Czytaj więcej na tvnwarszawa.tvn24.pl

  Materiał "Faktów" o walce ze smogiem:

  "Nie mogę korzystać z aktywności na świeżym powietrzu"

  Jednym z podstawowych argumentów, które przedstawiała aktorka przed sądem, była ograniczona wolność korzystania ze środowiska naturalnego z powodu smogu. Uznaje to za jej dobro osobiste, które zostało naruszone.

  - Moje dobra osobiste nie polegają na tym, że nie zgadzam się, żeby wydawać pieniądze na budowę kolejnej elektrowni węglowej. [...] Ja nie mogę korzystać z aktywności na świeżym powietrzu, ze sportów, muszę się zamykać w czterech ścianach, nie mogę wywietrzyć mieszkania wtedy, kiedy chcę, boję się o zdrowie swoje i moich najbliższych - wyliczała aktorka.

  Podkreśliła, że teraz o smogu mówi się bardzo dużo i "jesteśmy tą informacją atakowani zewsząd".

  Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat":

  "Daję szansę miastu"

  Wolszczak, poza Skarbem Państwa, pozwała też władze Warszawy. Na początku stycznia wycofała jednak pozew przeciwko miastu. Jak tłumaczyła, pozew materialnie istnieje, ale nie będzie na razie procedowany.

  - Daję szansę miastu, bo ekipa ma sensowne plany i jeżeli będzie wywiązywać się z ich realizacji, to zrezygnuję z roszczeń - mówiła. Na pytanie, dlaczego nie zrezygnowała z pozwu w stosunku do Skarbu Państwa odpowiedziała: "dla mnie działania rządu są pozorne".

  Posłuchaj całej rozmowy z Grażyną Wolszczak:

 • .".................nie mogę korzystać z aktywności na świrzym powietrzu"
  ... to do kogo ma pretensje ? , do towarzyszy z PRL-u , czy może do PO z ostatniej 8-letniej kadencji , nie rozumiem . Myślę , że powinna wyjechać do Australii ... .
  ~real1 /2019-01-27 17:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...