Informacje
 • Archeolodzy odkryli grobowiec liczący 4400 lat

  16-12-2018 12:00 Pochodzi z piątej dynastii Starego Państwa

  W starożytnej nekropolii w egipskiej Sakkarze odkryto grobowiec liczący 4400 lat. Jego ściany ozdobione są hieroglifami. Grobowiec może skrywać kilka tajemnic, które badacze mają zamiar odkryć w ciągu kilku miesięcy.

  - Był nietknięty i nieograbiony - powiedział w sobotę Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Antyków. Opisał znalezisko jako "jedyne w swoim rodzaju w ostatnich dekadach".

  Hieroglify na ścianach

  Grobowiec pochodzi z czasów rządów Neferirkare Kakai, trzeciego króla piątej dynastii Starego Państwa. Piąta dynastia rządziła Egiptem od około 2500 roku przed naszą erą do 2350 r p.n.e., niedługo po wybudowaniu wielkiej piramidy w Gizie.

  - W czwartek archeolodzy usunęli ostatnią warstwę gruzu z grobowca i znaleźli w środku pięć szybów - powiedział Waziri. Jeden z szybów był w środku pusty, pozostałe cztery zapieczętowane. Po ich otworzeniu naukowcy mogą dokonać kolejnych odkryć.

  Grobowiec mierzy 10 metrów długości, trzy metry szerokości i ma mniej niż trzy metry wysokości. Ściany ozdobione są hieroglifami i namalowanymi postaciami faraonów. Waziri podkreśla, że grobowiec jest unikatowy ze względu na posągi i niemal idealny stan.

 • Tubelerczyk
  To całe datowanie podawane przez archeologów, kupy się nie trzyma. Nie ma metody datowania kamieni. Ta świątynie równie dobrze może pochodzić z okresu 250 tys. albo 2,5 mln. p.n.e.
  Cyfrowy Baron /2018-12-16 15:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...