Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 13°C 9°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Superbakterie każdego roku w Europie zabijają 33 tysiące osób

  07-11-2018 08:00 Alarmujący raport
  Bakterie w naszym domu Argonne National Laboratory

  W poniedziałek europejscy specjaliści do spraw zdrowia poinformowali o wzroście zachorowalności na choroby spowodowane szczególnie opornymi na antybiotyki bakteriami. Zjawisko ''jest niepokojące, ponieważ antybiotyki są ostatnimi dostępnymi opcjami leczenia".

  Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wykazało, że od 2007 roku zachorowalność na choroby spowodowane przez lekooporne szczepy bakterii się zwiększyła. Sytuacja dotyczy rozwoju chorób bakteryjnych, na które nie zadziałają nawet karbapenemy - silne, powszechnie dostępne antybiotyki.

  - To jest niepokojące, ponieważ te antybiotyki są ostatnią dostępną możliwością leczenia infekcji – przekazało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

  - Kiedy te leki przestają być skuteczne, bardzo trudne lub w wielu przypadkach niemożliwe jest wyleczenie infekcji - przekazali przedstawiciele ECDC.

  Superbakterie nadchodzącym zagrożeniem

  Współczesna medycyna stoi przed wielkim wyzwaniem, by przeciwdziałać zagrażającym patogenom. Specjaliści szacują, że około 70 procent bakterii jest już opornych na co najmniej jeden antybiotyk skierowany przeciwko nim. Doprowadziło to do ewolucji superbakterii, które mogą być oporne na wiele dostępnych leków.

  Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w czasopiśmie medycznym "The Lancet Infectious Diseases" opublikowało wyniki badań pięciu przebadanych lekoopornych szczepów bakterii występujących na obszarze Unii Europejskiej. Liczono przypadki, zgony i długość życia osób zaatakowanych przez superbakterie. Zgony były "bezpośrednią konsekwencją infekcji wywołanej przez bakterie oporne na antybiotyki" - przekazali autorzy opublikowanego raportu.

  Stwierdzono, że 75 procent chorób wywołanych przez lekooporne szczepy bakterii zostało wywołanych przez szczepy bakterii występujące w szpitalach czy innych placówkach opieki medycznej. Drobnoustroje te mogą zaatakować pacjentów przebywających w tych miejscach. Zdaniem naukowców wpływ superbakterii można radykalnie zmniejszyć poprzez "odpowiednie środki zapobiegania zakażeniom".

  Ofiarami bakterii są osoby w każdym wieku

  Pod względem geograficznym stwierdzono, że najgorsza sytuacja jest we Włoszech i Grecji. Badanie wykazało też, że ofiarami superbakterii byli ludzie w każdym wieku. Najbardziej jednak narażone na infekcje okazały się niemowlęta i osoby starsze. Superbakterie każdego roku w Europie zabijają 33 tysiące osób.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...