Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 30°C 19°C Zachmurzenie umiarkowane i burze z piorunami
zwiń
Informacje
 • "Tsunami wlokło samochody, kłody, domy". Ogromna prędkość, ogromna siła

  29-09-2018 11:20 Wstrząsające nagranie z Indonezji

  Krzyki, panika i fala, która zbliża się do plaży - tak wygląda nagranie, które pokazuje moment nadejścia tsunami na indonezyjskie Palu.

  Po pierwszym trzęsieniu, które odnotowano w sobotę, pojawiło się wiele wstrząsów wtórnych. Powstało również tsunami, którego fala osiągnęła wysokość nawet sześciu metrów.

  - Kiedy pojawiło się zagrożenie tsunami, ludzie nadal odpoczywali na plaży i nie uciekli od razu. W ten sposób stali się ofiarami - mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej rzecznik Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Dodał, że były osoby, które wspinały się na sześciometrowe drzewa, aby uchronić się przed morderczą falą i przeżyć.

  - Tsunami nie pojawiło się samo, wlokło samochody, kłody, domy. Uderzyło we wszystko na lądzie - mówił Nugroho.

  Ostrzeżenie przed tsunami wydano od razu po trzęsieniu, jednak po 34 minutach zostało zniesione. Indonezyjska agencja meteorologii i geofizyki została skrytykowana za niewystarczające przekazywanie informacji o zagrożeniu, które miało nadejść nad Palu.

  Tragiczny bilans

  Do tej pory poinformowano o śmierci co najmniej 420 osób. Władze przypuszczają, że wiele ciał może nadal znajdować się pod gruzami. Ciała części ofiar znalezione zostały pod zawalonymi budynkami.

  Wstrząsająca relacja

  Na amatorskim nagraniu z Palu, które pokazywała lokalna telewizja, widać fale wdzierające się na plażę i zalewające znajdujące się na niej budynki. Po przejściu przez plażę woda wdziera się w głąb miasta.

  Nagranie zamieścił na Twitterze między innymi rzecznik Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Napisał, że pokazuje moment przyjścia tsunami na plaże w Palu. Twierdził, że fale miały około trzech metrów wysokości.

  Nugroho poinformował podczas konferencji, że tsunami przemieszczało się z prędkością 800 kilometrów na godzinę. Po dotarciu na ląd niszczyło budynki i infrastrukturę.

  Zobacz nagranie:
 • Natura jedynie odbiera to co...
  ...sobie człowiek przywłaszczył.
  faceroll /2018-09-29 15:45
 • 800 km/h
  Dobre 800km/h chyba 80 km/h??
  ~wdp /2018-09-29 12:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....