Informacje
 • Głęboki niż znad Morza Śródziemnego może być groźny i dla nas. Przykład? Powódź z 1997 roku

  29-09-2018 21:00 Refleksje po "medikanie"
  Porywisty wiatr i sztorm na morzu Magdalena Paczkowska

  Jeżeli w rejonie Morza Śródziemnego dzieje się coś bardzo intensywnego, to skutki możemy odczuć także na obszarze naszego kraju, jak mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak.

  Oczy całego świata są teraz skierowane na Grecję, którą w piątek i sobotę nawiedzał "medikan", czyli huragan Morza Śródziemnego. Naukowcy, i to już od jakiegoś czasu, bacznie przyglądają się właśnie krajom leżącym w basenie tego akwenu.

  - Morze Śródziemne to papierek lakmusowy zmian klimatycznych w Europie - opowiadała Remiszewska-Michalak.

  Fatalne prognozy

  Jak podkreśliła, prognozy zmian klimatu dla tego rejonu są bardzo niebezpieczne. W już i tak gorących i suchych miejscach przewiduje się dalsze pustynnienie.

  - Tamtejsze gospodarki muszą się przeprogramować pod względem upraw i rolnictwa na to, co przyniesie ten cieplejszy klimat - mówiła.

  Polska może odczuwać wpływ

  Czy to, co dzieje się nad Morzem Śródziemnym, ma wpływ na pogodę w Polsce?

  - Obszar Morza Śródziemnego to są pożary, pustynnienie, a z drugiej strony coraz więcej zjawisk gwałtownych, bo jeżeli tam utworzy się bardzo ciepły niż, to on też przynosi katastroficzne opady. Co ciekawe: te niże tworzące się w rejonie Morza Śródziemnego bardzo często napływają na teren Polski. To, co mieliśmy w 1997 roku i 2010 roku, czyli odpowiednio wielką powódź tysiąclecia i bardzo silny stan powodziowy, było spowodowane niżami znad basenu Morza Śródziemnego - tłumaczyła Remiszewska-Michalak. • Głebokie niże
  Wszystko to prawda.Niże z basenu M.Śródziemnego zawsze były groźne. Pamiętam prognozy i ostrzeżenia dla Polski o zbliżających się niżach znad Alp niosących duże ilości wody i innych niebezpiecznych zjawisk.Szczególnie niebezpieczne były latem.Chciałbym jednak zwrócić uwagę na uaktywniający się rejon Europy północnej,zachodniej i częściowo środkowej.Cyrkulacja zachodnia przybiera na sile, a niże pogłębiają się.Coraz silniej naciera polarne powietrze. Po prawie półrocznych upałach, wody otaczające Wyspy Brytyjskie,M Norweskiego jak i Północnego są cieplejsze niż zwykle.Na styku napływających mas powietrza z Arktyki i różnicy temperatury pomiedzy wodą a powietrzem taki ''medikan''może utworzyć się blisko Polski. Można zaobserwowć,że niże z Północnego Atlantyku po dotarciu do Europy pogłębiają się. Świadczyć to może,że nie tylko wody M.Śródziemnego są cieplejsze,ale również wody Europy Północnej, i zachodniej. W tym roku są idealne warunki do powstawania podobnych huraganów, jak ten śródziemnomorski, w różnych rejonach Europy.
  ~Lech /2018-09-30 02:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...