Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 9°C 12°C 5°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Lawina błotna w Indiach. Zginęło 26 osób

  10-08-2018 15:35 Obfite deszcze monsunowe

  W wyniku lawiny błotnej i powodzi w Indiach zginęło 26 osób. Żywioł zdewastował wiele domów.

  Jak poinformowały w piątek władze lokalne, do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawiny błotnej i powodzi spowodowanych obfitymi deszczami monsunowymi w stanie Kerala na południu Indii. Zawaliło się wiele domów, 15 tysięcy ludzi schroniło się w zorganizowanych obozach.

  Obfite deszcze

  Lawina odcięła drogi i zatopiła kilka wiosek. Wiele regionów zostało też podtopionych po otworzeniu przez władze licznych zapór wodnych. Krok ten miał zapobiec możliwemu niekontrolowanemu wyciekowi wody, co mogłoby być tragiczne w skutkach.

  W akcji ratunkowej bierze udział prawie 200 żołnierzy. Według danych indyjskich służb meteorologicznych w tym roku w stanie Kerala dotychczas spadło o 17 procent więcej deszczu niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

  Dwa tygodnie wcześniej w wyniku powodzi w stanie Uttar Pradeś położonym na żyznych terenach Niziny Gangesu zginęło 58 osób. Każdego roku w powodziach spowodowanych deszczami monsunowymi w Indiach ginie kilkaset osób.

  - Pomagają nam indyjska armia sił powietrznych, marynarka wojenna, straży przybrzeżnej i służb inżynierii wojskowej - powiedział sekretarz generalny Pinarayi Vijayan.

  Czym są monsuny?

  Monsun to układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem. Tworzą się u południowych i wschodnich wybrzeży Azji oraz w Zatoce Gwinejskiej i Ameryce Środkowej. Monsun letni ma duże znaczenie w rolnictwie - pomaga nawadniać suche obszary w głębi kontynentu. Jest wiatrem ciepłym i wilgotnym, monsun zimowy zaś jest wiatrem suchym i zimnym. Pora monsunowa trwa w Indiach od czerwca do września.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...