Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Upał wszech czasów w Japonii. Rośnie liczba ofiar

  23-07-2018 20:50 Tysiące osób w szpitalach
  Tokio zmaga się z upałami Reuters TV

  Fala upałów przetacza się przez Japonię. W poniedziałek padł rekord wszech czasów - odkąd prowadzone są w tym kraju pomiary, tak wysokiej temperatury nie odnotowano. W tydzień z powodu gorąca zmarło 65 osób.

  Agencja informacyjna Kioto poinformowała w poniedziałek, że tylko w zeszłym tygodniu 65 Japończyków zmarło z powodu udaru cieplnego, a ponad 20 tysięcy zostało hospitalizowanych. To kolejne ofiary fali upałów. Agencja Zarządzania Ryzykiem i Pożarami podała, że wcześniej odnotowano 12 zgonów.

  Wśród zmarłych jest chłopiec ze szkoły podstawowej, który zasłabł po wycieczce do parku, do którego dotarcie zajmuje 20 minut.

  Rekord wszech czasów

  W poniedziałek termometry w Kumagaya niedaleko Tokio pokazały 41,1 stopnia Celsjusza, co stanowi najwyższą temperaturę w historii pomiarów dla całej Japonii.

  W Jokohamie odbył się coroczny rytuał "uchimizu", polegający na polewaniu ulic wodą. Ma to choć na chwilę obniżyć temperaturę otoczenia. Tłum krzyczał "ostudź się".

  Władze Japonii apelują do obywateli, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz, pili duże ilości wody i korzystali z klimatyzacji. W niedzielę służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed upałami w 39 z 47 prefektur.

  W ubiegłym roku 48 osób zmarło w Japonii w wyniku upałów między majem a wrześniem, przy czym 31 - w lipcu. Według krajowej agencji meteorologicznej obecną falę upałów spowodowało nawarstwienie się dwóch układów wysokiego ciśnienia nad znaczną częścią kraju.

  Upalna Korea Południowa

  Upały dają się we znaki także mieszkańcom Korei Południowej. W mieście Gangneung, na północnym wschodzie kraju, w poniedziałek rano czasu lokalnego odnotowano najwyższą dobową temperaturę minimalną - 31 st. C - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. W Seulu wartość ta wyniosła 29 st. C.

   Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....