Informacje
 • 12 utonięć w weekend. Od kwietnia w taki sposób zginęło 185 osób

  09-07-2018 11:49 Doszło do wielu wypadków
  Fala utonięć w ostatni weekend Fakty po południu

  W weekend utonęło w Polsce 12 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą. Alkohol i brawura to najczęstsze przyczyny tragedii.

  Do wypadków doszło na Lubelszczyźnie, Pomorzu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. - Od pierwszego kwietnia bieżącego roku roku w kraju doszło już do 185 takich wypadków - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

  Alkohol, pływanie w niestrzeżonych kąpieliskach, a także przecenianie swoich umiejętności - to jedne z najczęstszych przyczyn utonięć. Spędzając czas nad wodą, pamiętajmy, że jest ona groźnym żywiołem.

  Doszło do wielu wypadków

  W miniony weekend utopiło się aż 12 osób. W Lubelskiem, w powiatach krasnostawskim i ryckim, w sobotę utopiło się dwóch mężczyzn. W powiecie lubańskim na Dolnym Śląsku i w tczewskim na Pomorzu również utonęli mężczyźni.

  W Pile w Wielkopolsce dwie osoby - mężczyzna i kobieta - utonęły po tym, jak na Zalewie Koszyckim wywróciła się ich łódka. Trzecia osoba, która była w łódce, zdołała się uratować. Czytaj więcej o tym zdarzeniu na Kontakcie 24.

  Utonęli w Bałtyku

  Dwóch mężczyzn utonęło w niedzielę w Bałtyku na plaży w Karwi koło Władysławowa (Pomorskie). Do tragedii doszło, kiedy jeden z nich zaczął się topić, a drugi chciał go ratować.

  - Mężczyźni kąpali się obok siebie w morzu i prawdopodobnie w ogóle się nie znali. W pewnym momencie jeden z nich zaczął tonąć i drugi postanowił mu przyjść z pomocą. Niestety, obaj utonęli - poinformowała oficer prasowa Komendy Miejskiej w Pucku, sierżant Ewa Bresińska.

  Ofiary to 43-letni mężczyzna z województwa mazowieckiego oraz o dwa lata młodszy mieszkaniec Łódzkiego. Ciało jednego z mężczyzn wyłowiono z morza od razu. W drugim przypadku ciało zostało wydobyte na brzeg po trwającej około pół godziny akcji poszukiwawczej.

  Czytaj więcej na Kontakcie 24.

  Jak zachowywać się nad wodą?

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przebywania nad wodą. Przypomniało, że należy pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych i stosować się do poleceń ratowników. Do wody nie powinno się wchodzić bezpośrednio po posiłku, po spożyciu alkoholu bądź będąc pod wpływem środków odurzających.

  Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Łatwo zapomnieć jednak, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna, może stać się groźnym żywiołem. Dlatego, planując wodny wypoczynek, należy wybierać miejsca strzeżone. Jednak nawet przebywanie pod opieką ratownika nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i z zapewnienia należytej opieki dzieciom. Podczas zabawy mogą się one bowiem oddalić niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów.

  Ponadto trzeba pamiętać, aby:

  1. NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu;

  2. pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych;

  3. stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku: biała - kąpiel dozwolona, czerwona - zakaz kąpieli);

  4. nie wbiegać do wody rozgrzanym, żeby nie doznać wstrząsu termicznego;

  5. nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza na głowę, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;

  6. pływać dość blisko brzegu (nawet gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami, nagłymi uskokami dna;

  7. unikać pływania bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...