Informacje
 • Taniec topniejącego płatka śniegu. Niezwykła wizualizacja

  06-04-2018 07:23 NASA przygotowała trójwymiarowy model
  Trójwymiarowy model topnienia płatków śniegu NASA

  Pierwszą trójwymiarową wizualizację topniejącego płatka śniegu przygotowali naukowcy z NASA. To tylko pozornie "sztuka dla sztuki". Im więcej będziemy o tym wiedzieli - przekonują badacze - tym łatwiej będzie przewidzieć zagrożenia związane z opadami.

  Wideo, którym pochwaliła się ostatnio amerykańska agencja kosmiczna, przedstawia trójwymiarowy model numeryczny, wizualizujący topnienie płatków śniegu w atmosferze. Stworzył go Jussi Leinonen z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Pasadenie (Kalifornia).

  Przewidzieć groźne opady śniegu

  Jak podkreślają badacze, szczegółowa wiedza o tym, jak przebiega topnienie, może pomóc rozpoznawać wśród sygnałów radarowych te zwiastujące opady śniegu, szczególnie ciężkiego i wilgotnego. To taki śnieg najczęściej powoduje łamanie drzew i zrywanie linii energetycznych. Dogłębne poznanie procesów zachodzących w topniejącym śniegu pozwoli poprawić trafność prognozowania tego zagrożenia.

  Analizy budowy i zachowania się śnieżynek są jedną z metod, z których korzystają naukowcy z NASA w badaniu kriosfery - czyli zlodowaciałych obszarów Ziemi.

  Od płatka śniegu do kropli wody

  Model Leinonena odtwarza kluczowe cechy i fazy roztapiania się płatków śniegu, zaobserwowane w naturze. Początkowo wytopiona woda gromadzi się w dowolnych wklęsłych obszarach śnieżynki. Cząstki wody z tych miejsc łączą się, tworząc warstwę cieczy wokół rdzenia lodowego. Ostatecznie przekształcają się w kroplę wody.

  Przedstawiony w modelu płatek ma trochę ponad centymetr długości i składa się z wielu pojedynczych kryształków lodu, których ramiona złączyły się w powietrzu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...