Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 6°C 1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Mróz w Tarnowskich Górach sprawił, że głęboko pod ziemią pojawiły się okazałe sople

  05-03-2018 10:36 To bardzo rzadkie zjawisko

  Sople w Zabytkowej Kopalni Srebra

  Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej/Paweł Draus

  Ponadmetrowe sople pojawiły się w okolicy szybu Żmija w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To niecodzienne zjawisko obserwowane jest tylko podczas silnych mrozów. W wyrobiskach kilkadziesiąt metrów pod ziemią panuje z reguły stała temperatura około 10 stopni Celsjusza.

  Dzięki dużym mrozom, które w ostatnich dniach wystąpiły w Polsce, w kopalni srebra w Tarnowskich Górach pojawiły się piękne sople.

  - Gdy siarczysty mróz atakuje na powierzchni, pod ziemią, w okolicy szybu wentylacyjnego Żmija, temperatura spada poniżej zera. Wilgotny wówczas szyb, a także okolice podszybia, stają się kopalnianym biegunem zimna - zaznaczył Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnowskiej (SMZT).

  Dodał, że takie zjawisko można podziwiać tylko w czasie mroźnej zimy.

  Zwykle około 10 stopni Celsjusza

  W pozostałych miejscach kopalni, której turystyczny odcinek liczy 1740 m, panuje stała temperatura, wynosząca 10 st. C. Okolice szybu Żmija to jedyne miejsce na trasie turystycznej, w którym w czasie siarczystych mrozów temperatura jest znacznie niższa. Mróz pozostawia po sobie niezwykle malownicze dekoracje.

  - W okolicy reflektorów oświetlających trasę odnajdziemy mech, a na drewnianych kasztach podtrzymujących strop są grzyby i porosty. Płynąc łodziami, turyści mogą również podziwiać różne formy naciekowe, na przykład tak zwane makarony. Widoki są okazałe - dodał Rudnicki.

  Drążenie szybu Żmija rozpoczęto w październiku 1811 roku. Ma on owalny przekrój, obudowę z kamienia dolomitowego i 43 metry głębokości. Schodzą się w nim pod ziemią odnogi przekopów Heinitza i Redena. Od lat 70. XX wieku szyb jest wykorzystywany do przewietrzania wyrobisk. Zamontowane w nadszybiu dmuchawy wtłaczają powietrze do trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra.

  Zimowisko nietoperzy

  Tarnogórskie podziemia, których długość szacowana jest na ponad 150 kilometrów, to jedno z największych w Polsce zimowisk nietoperzy. Na trasie turystycznej kopalni pojawiają się one jednak niezwykle rzadko. Turyści mogą podziwiać te ssaki jedynie w podziemiach Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się kilka kilometrów od kopalni. Ruch turystyczny nie przeszkadza im jednak w zimowej hibernacji.

  Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 roku. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią, a blisko 300-metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Zanim udostępniono zwiedzającym kopalnię, w 1957 r. uruchomiono ruch turystyczny w położonej w Parku Repeckim sztolni. Kopalnia oraz sztolnia wraz z innymi pogórniczymi zabytkami z Tarnowskich Gór zostały w lipcu 2017 r. wpisane na listę UNESCO.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...